• Agresif
  • Aptal
  • Arsız
  • Aşık
  • Bezgin
  • Bilgin
  • Cesaretli
  • Çılgın
  • Endişeli
  • Geveze
  • Kagılı
  • Kederli
  • Kimsesiz
  • Korkulu
  • Küstah
  • Kızgın
  • Melek Gibi
  • Mesgul
  • Mutlu
  • Neseli
  • Niteliksiz
  • Olgun
  • Sarhoş
  • Sarsıntılı
  • Savurgan
  • Sert
  • Sinsi
  • Soğuk
  • Stresli
  • Suratsız
  • Sıcak
  • Tembel
  • Uyuşuk
  • Yaramaz
  • İsrarcı
  • Zararsız
  • Öylesine
  • Şaşkın
  • Şeytani
  • Şüpheli
      CRYPTEX7Z - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CRYPTEX7Z
      Durum
      Ruh Hali
      Mesgul
      Takımı

Standart Osmanlı arşivinde 'İrlanda'ya yardım' belgesi!

Osmanlı arşivinde 'İrlanda'ya yardım' belgesi!

Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Başkanlığı’nda yer alan ve Padişah Abdülmecid’e hitaben yazılan 1847 tarihli mektup…

İrlandalılar, ülke tarihinde acılı izler bırakan; 1845-1849 yılları arasında yaklaşık bir milyon kişinin ölümüne, bir milyon kişinin de başka ülkelere göç etmesine neden olan “Büyük Kıtlık”

İsim:  250px-Skibbereen_by_James_Mahony,_1847.JPG
Görüntüleme: 33
Büyüklük:  39.3 KB (Kilobyte)

Başkent Dublin’in kuzeyindeki 32.000 nüfuslu Drogheda kentinin ve bu kentin 1919′da kurulan, 2007′de ilk kez lig şampiyonluğunu kazanan futbol takımı Drogheda United’ın sembolünün ay yıldız olması da “Büyük Kıtlık” ve Osmanlı ile bağlantılı.

İrlanda halkının yaşadığı bu trajik olay karşısında dönemin Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecid, İrlanda’ya 10.000 sterlin yardım taahhüdünde bulunmuştu. Ancak İngiltere Kraliçesi Victoria, bizzat kendi topraklarındaki bu felakete sadece 2.000 sterlin yardımda bulunduğu için İstanbul’daki İngiliz elçisi aracılığı ile rakamın düşürülmesi talebinde bulundu. Bunun üzerine padişahın yardımı 1.000 sterline düşürülmekle birlikte üç gemi, tahıl yüklü halde yola çıkarıldı. Gemilerin boşaltılmasına İngiliz yetkililerin izin vermemesi üzerine yardım ekibi, gemileri gizlice kuzeydeki Drogheda limanına boşalttı.,

İrlandalıların Sultan Abdülmecid’e 1847′de gönderdiği mektupta şu ifadeler yer alıyor:

“Majesteleri Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid Han’a Allah Majestelerinden Razı Olsun

Aşağıda imzaları bulunan biz İrlanda Asilzâdeleri, Beyefendileri ve Sâkinleri, Majesteleri tarafından acı çeken kederli İrlanda halkına gösterilen cömert hayırseverlik ve alâkaya en derin minnetlerimizi saygıyla takdim eder ve onlar adına Majesteleri tarafından İrlanda halkının ihtiyaçlarını karşılamak ve acısını dindirmek üzere cömertçe yapılan bin sterlinlik bağış için teşekkürlerimizi arz ederiz. … Majestelerinin bu zor durumdaki insanların yardım talebine verdiği mertçe cevap büyük Avrupa devletlerine kıymetli bir örnek olmuştur.

İsim:  111111.jpg
Görüntüleme: 33
Büyüklük:  107.7 KB (Kilobyte)

1995′te, Osmanlı gemicilerinin Drogheda’da kaldıkları rivayet edilen eski belediye başkanlığı binasına Osmanlı’nın yaptığı yardımın hatırasına bir şükran plaketi asıldı.
      İsim:  irlanda_Osmanli-6.jpg
Görüntüleme: 34
Büyüklük:  13.5 KB (Kilobyte)
      CITIZEN, Donald J. Trump, WARFACE Bunu beğendi.
      Konu CRYPTEX7Z tarafından (16.10.2016 Saat 20:06 ) değiştirilmiştir.

CITIZEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

DRNTYF Ana Muhalefet Lideri
      Durum
      Ruh Hali
      ----
      Takımı

Aslında hanlar hanı Sultan Abdülmecid Handır. Abdülhamid çok büyütülüyor. Asıl araştırılması gereken Abdülmecid. Çok fazla şey var. Paylaşım için teşekkürler.
      Monte Kristo Bunu beğendi.

Don Quixote Rosinante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kayıtlı Üye
      Durum
      Ruh Hali
      ----

Tabi yav. Drogheda ile Portsmouth takımlarında bile Osmanlının izleri var.

İrlanda Premier Ligi'nde mücadele eden Drogheda United takımının ambleminde ay ve yıldız bulunmaktadır. Bir süre önce Türkiye'ye resmi ziyaret gerçekleştiren İrlanda Cumhurbaşkanı Mary McAleese, 1847 yılında bir milyon İrlandalı'nın hayatını kaybettiği Büyük Açlık Dönemi'nde Osmanlı Devleti'nin içi gıda dolu 3 gemisini Drogheda limanına gönderdiğini hatırlatarak, İrlanda halkı bu eşine az rastlanır bonkörlük girişimini asla unutmadı ve bunun sonucunda sizin bayrağınızdaki semboller, bu güzel yıldız ve hilali bölgenin sembolü haline getirdiler. Hatta futbol takımının formalarının üzerinde de bu güzel Türk sembollerini görüyoruz demişti. Ancak kulüp tarihçileri bu konuyu kesinlikle reddetmişler ve hatta McAleese'nin sempatik görünmek için uydurduğunu iddia etmişlerdir.

CRYPTEX7Z - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CRYPTEX7Z
      Durum
      Ruh Hali
      Mesgul
      Takımı

Alıntı Donycan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
      Tabi yav. Drogheda ile Portsmouth takımlarında bile Osmanlının izleri var.

İrlanda Premier Ligi'nde mücadele eden Drogheda United takımının ambleminde ay ve yıldız bulunmaktadır. Bir süre önce Türkiye'ye resmi ziyaret gerçekleştiren İrlanda Cumhurbaşkanı Mary McAleese, 1847 yılında bir milyon İrlandalı'nın hayatını kaybettiği Büyük Açlık Dönemi'nde Osmanlı Devleti'nin içi gıda dolu 3 gemisini Drogheda limanına gönderdiğini hatırlatarak, İrlanda halkı bu eşine az rastlanır bonkörlük girişimini asla unutmadı ve bunun sonucunda sizin bayrağınızdaki semboller, bu güzel yıldız ve hilali bölgenin sembolü haline getirdiler. Hatta futbol takımının formalarının üzerinde de bu güzel Türk sembollerini görüyoruz demişti. Ancak kulüp tarihçileri bu konuyu kesinlikle reddetmişler ve hatta McAleese'nin sempatik görünmek için uydurduğunu iddia etmişlerdir.
      osmanlinin her yerde izi vardir zoruna gitigini biliyorum oyüzden konuyu terkedebilirsin osmanli düsmani seni.

Don Quixote Rosinante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kayıtlı Üye
      Durum
      Ruh Hali
      ----

Alıntı CRYPTEX7Z Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
      osmanlinin her yerde izi vardir zoruna gitigini biliyorum oyüzden konuyu terkedebilirsin osmanli düsmani seni.
      Ne alaka yav. Hobi olarak Osmanli ve Dünya tarihi okuyorum ben. Öyle fanatik hüloğcu değilim Herhangi bir görüşüm yok. Sadece kitap açmadan, boş fanatizm kasan kitleye ayar oluyorum.
      Konu Don Quixote Rosinante tarafından (16.10.2016 Saat 23:37 ) değiştirilmiştir.

WARFACE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

RECEP TAYYİP ERDOĞAN
      Durum
      Ruh Hali
      Tembel
      Favori Müziğiniz
      Syn Cole - Feel Good
      Favori Aktörünüz
      Onur Tuna
      Takımı

Biz hem Osmanlı olarak hem Türkiye olarak ne güzel yüreği olan bir milletiz. Herkese Türk ve Müslüman olmak nasip olmaz
      CRYPTEX7Z, Donald J. Trump Bunu beğendi.

Müfettiş Richard Kane
      Durum
      Ruh Hali
      ----

Devlet-i Aliyye... Büyük en büyük devlet.
      CRYPTEX7Z Bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)