• Agresif
  • Aptal
  • Arsız
  • Aşık
  • Bezgin
  • Bilgin
  • Cesaretli
  • Çılgın
  • Endişeli
  • Geveze
  • Kagılı
  • Kederli
  • Kimsesiz
  • Korkulu
  • Küstah
  • Kızgın
  • Melek Gibi
  • Mesgul
  • Mutlu
  • Neseli
  • Niteliksiz
  • Olgun
  • Sarhoş
  • Sarsıntılı
  • Savurgan
  • Sert
  • Sinsi
  • Soğuk
  • Stresli
  • Suratsız
  • Sıcak
  • Tembel
  • Uyuşuk
  • Yaramaz
  • İsrarcı
  • Zararsız
  • Öylesine
  • Şaşkın
  • Şeytani
  • Şüpheli
  • Sayfa 1/2 12 Son
      CITIZEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

DRNTYF Ana Muhalefet Lideri
      Durum
      Ruh Hali
      ----
      Takımı

Standart Musul'un TR'ye katılma ihtimali ve olası sonuçlar

Merhaba arkadaşlar,

Son zamanlarda Youtube dahil burada da birçok arkadaşın Musul konusunda beklentiye girdiğini biliyorum. Önce, Musul'un nerede oldugunu bilmek lazim. Irak'in kuzeyindedir Musul, kuzeyinde kurtler, dogusunda kurtler, batisinda kurtler guneyinde kurtler ve iraklilarin oldugu bir kenttir, once bunu bilmek lazim. Oyle ben istedim oldu demekle olmuyor bu is, Europa Universalis oynamiyorsunuz. Musul'u topraklarinize GERCEKTEN katmak icin, musul ile turkiye arasinda fiziki bir bag olmasi lazim, bir korridor olmasi lazim ki, sehirle irtibatiniz olsun. Rusya bile kirim'i aldiktan sonra, o kadar ambargonun icinde, kirimi rus karasina baglamak icin kopru insa ediyor su an.

Musul - Turkiye arasi koridorun onundeki en buyuk engel de kurtler. Tipki 90 sene once oldugu gibi nasil ariza bir topluluk iseler, su an da demografik olarak arizalar. Musul - Turkiye arasini acmak icin, o koridordaki bolgeleri de kontrol altina almaniz lazim. Bunu yapmadan, ne musulu ne baska yeri alirsin, alirsan babayi alirsin ancak.

Turkiye'nin Musul'a asker cikaracagini da sanmiyorum. Irak halihazirda postayi koymus, katilmayacaksin demis. Abisi ABD ve Iran'a kafa tutulacaksa (ki dibindeki adalari yunana verenler abd'ye kafa mi tutacakmis, hic sanmiyorum) orasi ayri mesele. Tutulacaksa sayet, bu noktada, TSK'nin Musul'a girerken ABD - Iran - Irak'la sicak bir catismaya girecegini de hesaba katmak lazim.

Boyle bir sey olursa, bunun once Turkiye - Irak sonrasinda Turkiye - Iran ve nihayetinde Turkiye - ABD savasini tetikleyecegini de dusunmek lazim.

Turkiye 2 sekilde Musul'da olur.

1- Brute Force; "batti balik yan gider" denilir, ne pahasina olursa olsun musul'a girilir. Once Irak akabinde Iran ve ABD ile fiili savasa girilir.

2- Venedik usulu; Kurtlerle muzakere edilir, Barzani'ye bagimsizlik icin garanti verilir, IKBY + TSK + Musul ordusu Musu'a girer, Irak ariza cikarir, sonrasinda Barzani Kurdistan'in bagimsizligini ilan eder. Buradan sonra Turkiye ve Israil kurdistan'i taniyacak, TSK fiili olarak garantor guc statusunde Musul'da kalacaktir, Irak ve Iran ile fiili savasa girilebilecegi bir ihtimaldir.

2ci daha mantiklidir.

Ancak mevcut durumda Turkiye'nin Musul'a girecegi falan yoktur. Su anda da zaten gerek RTE, gerek AKP "Biz Basika'dan cikmayacagiz" diyor, Musul'a girecegiz vs. konusunda verilmis bir aciklama yok. Olanlari da, tipki suriye'de oldugu gibi "Musul bizim kirmizi cizgimizdir" tarzindan olan aciklamalar, yani "bizim kirmizi cizgimiz falan yok" demek.

Turkiye'nin egittigi Musul ordusu, Musul'a girecek, muhtemelen Irak ordusu (aslinda Irak ordusu falan yok, Irak ordusu altinda bolgeye gidecek Iranli hizbullah ve sii militan surusu var) ile catismaya da girecekler. Bunlar olurken, musulun demografik yapisi da bozulacak, tipki bayirbucak'ta oldugu gibi, telafer'deki turkmenler de tasi taragi toplayip basika'ya gelecekler. Musul'da hizbullah bayraklari dalganirken de abd'nin verecegi ayar neticesinde "guvenlik amaciyla" kampi kapatip turkmenlerle turkiye'ye geri donulecek.

İyi forumlar
      Cridex, MRGNL Bunu beğendi.

muhammed23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kayıtlı Üye
      Durum
      Ruh Hali
      ----
      Favori Aktörünüz
      Jim Caviezel
      Takımı

Türkiye Musula giremez Abd'nin izin verdiği kadar ilerleyip geri döner hayallere kapılmamak lazım şu an ki siyasi irade onu yapacak güçte değildir olsa bile şartlar çok ağır yeni bir cephe açılmış olacaktır bunu da hesaba katmak lazım.
      CITIZEN Bunu beğendi.

Karahalteri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kayıtlı Üye
      Durum
      Ruh Hali
      Neseli
      Favori Müziğiniz
      Esat kabaklidan gez oglum
      Favori Aktörünüz
      Necati Şaşmaz
      Takımı

Dun bir kanalda gordum musulun %95i Türkmenmis .
      Ekrem Abi ( 43 ) Tek suçu kumarda şanslı olmasıydı...

WARFACE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

RECEP TAYYİP ERDOĞAN
      Durum
      Ruh Hali
      Tembel
      Favori Müziğiniz
      Syn Cole - Feel Good
      Favori Aktörünüz
      Onur Tuna
      Takımı

Alıntı Karahalteri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
      Dun bir kanalda gordum musulun %95i Türkmenmis .
      Kürt demek istedin sanırım

Karahalteri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kayıtlı Üye
      Durum
      Ruh Hali
      Neseli
      Favori Müziğiniz
      Esat kabaklidan gez oglum
      Favori Aktörünüz
      Necati Şaşmaz
      Takımı

Alıntı WarFace Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
      Kürt demek istedin sanırım
      Hayir Türk.
      Ekrem Abi ( 43 ) Tek suçu kumarda şanslı olmasıydı...

Durum
      Ruh Hali
      ----
      Takımı

Alıntı muhammed23 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
      Türkiye Musula giremez Abd'nin izin verdiği kadar ilerleyip geri döner hayallere kapılmamak lazım şu an ki siyasi irade onu yapacak güçte değildir olsa bile şartlar çok ağır yeni bir cephe açılmış olacaktır bunu da hesaba katmak lazım.
      Haklısın ayrıca hadi diyelim Musul'u aldık öyle çapulcu ekiplerle değil kendi birliklerimizle girdik aldık diyelim...
      Bir kere direk müdahale ile karşılaşmasak bile direk ambargo yiyeceğimiz kesin! Ambargo ne demek biliyorsun hele bizim ülkemizde ne demek olduğunu en iyi AKP liler bilir ki AKP ye oy vermelerinin en büyük sebebi olarak gösterirler...

Bu ülke KIBRIS barış harekatını yaptıktan sonra ambargo yemiş, yediği ambargo sonucu bugün neredeyse tüm AKP liler ecevit'e küfreder aç kaldık kuyruk muyruk lafları söylenir... Ama devletin o ara nelerle uğraştığını tabikide bilmez...

Buradan çıkan sonuç şudur; AKP iktidarı ambargo yiyene kadardır ortadoğuda yanlış girişimlerimiz ambargo olarak geri döner, dönersede o ambargo akp yi yer...

Benim görüşümü soracak olursanız Suriyenin Kuzeyiyle Irağın kuzeyi artık zıvanadan çıktı top yekün bölgeyi geri almanın vakti geldi oradaki haşereleri tecrit edip bölgeyi kendimize bağlamamız lazım... Bu işi AKP nin yapması ve sonuçlarına katlanıp sonrada çekip gitmesi lazım...
      BLADE, Cridex, Nethuns Bunu beğendi.

MRGNL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kayıtlı Üye
      Durum
      Ruh Hali
      ----

Alıntı Citizen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
      Haklısın ayrıca hadi diyelim Musul'u aldık öyle çapulcu ekiplerle değil kendi birliklerimizle girdik aldık diyelim...
      Bir kere direk müdahale ile karşılaşmasak bile direk ambargo yiyeceğimiz kesin! Ambargo ne demek biliyorsun hele bizim ülkemizde ne demek olduğunu en iyi AKP liler bilir ki AKP ye oy vermelerinin en büyük sebebi olarak gösterirler...

Bu ülke KIBRIS barış harekatını yaptıktan sonra ambargo yemiş, yediği ambargo sonucu bugün neredeyse tüm AKP liler ecevit'e küfreder aç kaldık kuyruk muyruk lafları söylenir... Ama devletin o ara nelerle uğraştığını tabikide bilmez...

Buradan çıkan sonuç şudur; AKP iktidarı ambargo yiyene kadardır ortadoğuda yanlış girişimlerimiz ambargo olarak geri döner, dönersede o ambargo akp yi yer...

Benim görüşümü soracak olursanız Suriyenin Kuzeyiyle Irağın kuzeyi artık zıvanadan çıktı top yekün bölgeyi geri almanın vakti geldi oradaki haşereleri tecrit edip bölgeyi kendimize bağlamamız lazım... Bu işi AKP nin yapması ve sonuçlarına katlanıp sonrada çekip gitmesi lazım...
      güzel yazmissin da en sonda diyosun yapmasi lazim e bu senin onceki dediklerinle celisiyor cunki ne o kapasite var bunlarda ne de degmez musul icin. musula bir gokten bir felaket gelseydi de bu ortadogu cehennemi bitseydi.hersey bu musul ve onun serefsiz halki yuzunden.

Durum
      Ruh Hali
      ----
      Takımı

Alıntı MRGNL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
      güzel yazmissin da en sonda diyosun yapmasi lazim e bu senin onceki dediklerinle celisiyor cunki ne o kapasite var bunlarda ne de degmez musul icin. musula bir gokten bir felaket gelseydi de bu ortadogu cehennemi bitseydi.hersey bu musul ve onun serefsiz halki yuzunden.
      Kendin söylüyorsun keşke gökten birşey düşse de kara sınırlarımız ayrılsa. Sence bu mümkün mü? Petrol tükenene dek sınırımızın öteki yanı kaynayacak, bombalar patlayacak. Eğer bunlar bir son bulsun istiyorsan yok olmak pahasına dengeyi ya sen kurarsın ya da sınırın öte yakasından gelen tehditlerle hergün ölürsün. Bu sınırları biz tercih etmedik, ancak burada yaşamayı biz tercih ettik. Burada yaşamaya devam etmek için sonsuza dek bedel ödemek zorundayız. Yoksa ben de Musul'un kara kaşına kara gözüne hayran değilim.

MRGNL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kayıtlı Üye
      Durum
      Ruh Hali
      ----

Alıntı Citizen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
      Kendin söylüyorsun keşke gökten birşey düşse de kara sınırlarımız ayrılsa. Sence bu mümkün mü? Petrol tükenene dek sınırımızın öteki yanı kaynayacak, bombalar patlayacak. Eğer bunlar bir son bulsun istiyorsan yok olmak pahasına dengeyi ya sen kurarsın ya da sınırın öte yakasından gelen tehditlerle hergün ölürsün. Bu sınırları biz tercih etmedik, ancak burada yaşamayı biz tercih ettik. Burada yaşamaya devam etmek için sonsuza dek bedel ödemek zorundayız. Yoksa ben de Musul'un kara kaşına kara gözüne hayran değilim.
      iyi guzel de yok olmak pahasina yapmak akla uygun degil. orayi kimseye yedirmezler.

Durum
      Ruh Hali
      ----
      Takımı

Alıntı MRGNL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
      iyi guzel de yok olmak pahasina yapmak akla uygun degil. orayi kimseye yedirmezler.
      Musul, Halep falan terörist yuvaları ve hep de öyle kalacak. Benim ki sadece bir teori, illa olacak diye birşey yok. Ayrıca doğrudan girelim Musul'u alalım dönelim demiyorum. Yazımda da zaten Musul'u almaya nelerin mani olduğunu açıkladım. Asıl amaç kapsamlı bir operasyonla oradaki haşereleri temizlemek. ABD belki bizle ortak hareket etmiyor olabilir fakat Rusya'yı değerlendirebiliriz. Farklı planlar da uygulanabilir. Alıntıladığın yorumumda da açıkçası biraz öfkeliydim çünkü bugün Ümran'ın öldürüldüğü öğrendim, o yüzden o düşünce biraz fevri bir düşünceydi haklısın. Ancak dediğim gibi o bölge yeni bir Kürt devletine ya da uluslararası bir koalisyona teslim edilirse bizi çok daha kanlı günler bekliyor olacak. O yüzden mevcut siyasi iktidar hamleyi yaptı yaptı aksi takdirde bir daha böyle bir fırsat önümüze dahi gelmeyecek. Ayrıca mevcut yöneticilerin vasıfsız, kapasitesiz olduğunu ben de biliyorum zira daha Ankara Antlaşmasından haberleri yok.

Ankara Antlaşması der ki,

Madde 1: Türkiye ile Irak arasındaki hudut Cemiyet-i Akvam’ın 29 Ekim 1924 tarihli toplantısında kararlaştırıldığı şekilde (Brüksel Sınır Çizgisi) kesinleşmiştir.

Madde 5: Taraflardan her biri 1. maddede belirlenen sınır hattının kesin ve bozulmaz olduğunu kabul ederek bunu değiştirmeye matuf her türlü teşebbüsten sakınmayı taahhüd eder.

Eğer Musul başka bir devlete bırakılırsa bu antlaşma ihlal edilmiş olacak. Daha yaptığı antlaşmanın gereğini yerine getiremeyen devlet uluslararası camiada artık iplenmez.

Yine söylüyorum ambargo yiyebiliriz, çok daha kötü şeyler yaşayabiliriz. Doğrudan Musul'a asker çıkarmasak da artık birşeyler yapmamız gerekiyor çünkü Orta Doğu ile sınırlarımız devam edecekse ve bizim bir müdahalemiz olmayacaksa bu kan sonsuza dek akacak. İşin kötüsü bir daha müdahale etme fırsatımız da olmayacak.
      MRGNL Bunu beğendi.
      Konu CITIZEN tarafından (17.10.2016 Saat 20:00 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 1/2 12 Son

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)