İsim:  indirmi.jpg
Görüntüleme: 7
Büyüklük:  229.0 KB (Kilobyte)Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, A Haber canlı yayınında yaptığı açıklamada, Türkiye ve Rusya'nın doğalgazda fiyat indirimi konusunda mutabık kaldıklarını ancak Türkiye'nin tahkim sürecinde Rusya'dan taleplerinin de devam ettiğini söyledi.


Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak dün yaptığı açıklamada Türkiye ile Rusya arasındaki doğalgaz fiyat görüşmelerinin yeniden başladığını duyurmuştu.

Enerji Bakanı Berat Albayrak A Haber televizyonunun canlı yayınında, "Doğalgazda Türkiye ve Rusya indirim konusunda mutabık kaldı, yoğun şekilde çalışıp süreci takip edeceğiz" diye konuştu.

Türkiye ile Rusya arasında devam etmekte olan tahkim süreci konusunda da Albayrak, "Doğalgazda tahkim konusundaki süreçte hakkımız mahfuzdur. Türkiye'nin Rusya'dan talepleri devam etmektedir" dedi.

Türkiye, Rusya Doğalgaz İhracat Tekeli Gazprom'un daha önce sağlanan yüzde 10.25'lik doğalgaz indirimini fiyatlara yansıtmaması nedeniyle geçen yıl sonlarına doğru uluslararası tahkime gitmişti.

Türkiye'de doğalgaz ve elektrik fiyatlarında indirim olup olmayacağı konusundaki soru üzerineyse Albayrak şunları söyledi:

"Doğalgaz ve elektrik fiyatları üzerinde çalışılıyor. Önümüzdeki dönem güzel haberlere gebe olacaktır. Bu ve benzeri indirimlerle ilgili çalışmaya devam edeceğiz."

Türkiye'de satılan doğalgaz fiyatlarında 1 Ekim'den geçerli yüzde 10'luk indirim yapılmıştı.

Türkiye ve Rusya arasında mutabakat sağlanan Türk Akımı Projesi'yle ilgili de Albayrak, "Türk Akımı'nda iki boru hattı üzerinde mutabakat var. Projede 2019 yılı sonuna kadar birinci hattın devreye alınmasıyla ilgili dönem başladı.. İkinci hatla ilgili önümüzde biraz daha yapılması gereken teknik çalışma var. Bu da daha çok Rusya ile ilgili" dedi.

Rus gazını Avrupa'ya taşıyacak Türk Akımı Projesi'nde hükümetlerarası anlaşma dün akşam imzalanmıştı.AHABER