• Agresif
  • Aptal
  • Arsız
  • Aşık
  • Bezgin
  • Bilgin
  • Cesaretli
  • Çılgın
  • Endişeli
  • Geveze
  • Kagılı
  • Kederli
  • Kimsesiz
  • Korkulu
  • Küstah
  • Kızgın
  • Melek Gibi
  • Mesgul
  • Mutlu
  • Neseli
  • Niteliksiz
  • Olgun
  • Sarhoş
  • Sarsıntılı
  • Savurgan
  • Sert
  • Sinsi
  • Soğuk
  • Stresli
  • Suratsız
  • Sıcak
  • Tembel
  • Uyuşuk
  • Yaramaz
  • İsrarcı
  • Zararsız
  • Öylesine
  • Şaşkın
  • Şeytani
  • Şüpheli
      FeL1x - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kayıtlı Üye
      Durum
      Ruh Hali
      Aşık
      Favori Aktörünüz
      Stephen Amell
      Takımı

Standart İyilik Yapan Ateistlerin Sonsuz Cehenneme Gitmesi Adalet Mi?

Şu anda çekilmez bir haldeyim.
      Yorgunum, uykusuz, hüzünlüyüm.
      Sanki bir şey beni engelliyor ve özgürleşemiyorum...

Müfettiş Richard Kane
      Durum
      Ruh Hali
      ----

Kime göre iyilik? Örneğin Hırsızlık iyi midir kötü müdür? Kime göre? Bana hırsızlık yapmanın kötü bir yanını söyleyin? Bedava para kazanırsınız, yorulmazsınız vs. vs. Eğer dinler olmasa iyilik ve kötülük kavramları olmazdı. Dolayısıyla dinsiz biri için iyilik ve kötülük kavramı dinin çizdiği sınırlar içindedir. Eğer dinler olmasa bu dünya ahlaki olarak yaşanılamayacak bir yer olurdu. İyilik ve kötülük dinler olduğu için vardır bunu ünlü Ateist Nitzche de kabul eder.
      WARFACE Bunu beğendi.
      Konu Donald J. Trump tarafından (11.10.2016 Saat 14:05 ) değiştirilmiştir.

Karahalteri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kayıtlı Üye
      Durum
      Ruh Hali
      Neseli
      Favori Müziğiniz
      Esat kabaklidan gez oglum
      Favori Aktörünüz
      Necati Şaşmaz
      Takımı

Neyin İyiligi? Ibadet etme Allaha inanma iyilik yap cennete git. Asil o adaletsizlik olur.
      Ekrem Abi ( 43 ) Tek suçu kumarda şanslı olmasıydı...

BLADE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

DRNTYF Devlet Başkanı
      Durum
      Ruh Hali
      Mesgul
      Favori Müziğiniz
      Dombra
      Favori Aktörünüz
      Citizen
      Takımı

Alıntı Richard Kane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
      Kime göre iyilik? Örneğin Hırsızlık iyi midir kötü müdür? Kime göre? Bana hırsızlık yapmanın kötü bir yanını söyleyin? Bedava para kazanırsınız, yorulmazsınız vs. vs. Eğer dinler olmasa iyilik ve kötülük kavramları olmazdı. Dolayısıyla dinsiz biri için iyilik ve kötülük kavramı dinin çizdiği sınırlar içindedir. Eğer dinler olmasa bu dünya ahlaki olarak yaşanılamayacak bir yer olurdu. İyilik ve kötülük dinler olduğu için vardır bunu ünlü Ateist Nitzche de kabul eder.
      Bu söylediğin günah ve sevap kavramları için geçerli olsaydı kabul ederim tabi ancak iyilik ve kötülük kavramlarını dinle alakalı olarak görmüyorum. Ben bir ateist olarak otobüste yaşlı bir insana sadece iyilik olsun diye yer verebilirim. Ya da engelli birini karşıdan karşıya geçirmeye yardımcı olabilirim. Sokaktaki aç insanları doyurabilirim. Ve bunlar bir iyilik olur. Ve bu iyilik dediğimiz şeyi inanmayanlar inananlardan daha fazla yapıyorlar, bunu samimiyetle ve kendi gözlemlerime göre söylüyorum.

Ve şunları eklemek istiyorum. Bana cennet adına, ya da insanların Tanrıları uğruna iyilik yapmaları bana daha samimiyetsiz geliyor. İyilik dediğin ne bir korku, ne de bir beklenti olmadan yapılmalıdır.
      Cridex, Donald J. Trump Bunu beğendi.

Don Quixote Rosinante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kayıtlı Üye
      Durum
      Ruh Hali
      ----

Alıntı Karahalteri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
      Neyin İyiligi? Ibadet etme Allaha inanma iyilik yap cennete git. Asil o adaletsizlik olur.
      Norveçli bir doktor vardı. Gazze'ye gönüllü gitmiş filan, face yorumlarında da aynı şeyleri okumustum. İşte hepsi boşa, kafir, Allah'a inanmıyorsa nabarsın yapsın boş filan yazmışlar. Caps'ini bulsaydım atardım. Şimdi bu adama sallayanlar mı cennetliktir. Hristiyan cevrede dogdu, o inanca sahip oldu diye kucuk gorulen bu isi gönülden yapan adam mı cennetliktir ?
      BLADE Bunu beğendi.

CRYPTEX7Z - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CRYPTEX7Z
      Durum
      Ruh Hali
      Mesgul
      Takımı

Kafayi fazla yormayin ateistlerle yoksa bakarsiniz dinsiz olursunuz dikatli olun konuya donecek olursak kendilerinin cennet veya cehenem inanci yok bi zahmet gitmeyi versinler
      58 PLT 58, EMRE T., Karahalteri, WARFACE Bunu beğendi.

DRNTYF Devlet Başkanı
      Durum
      Ruh Hali
      Mesgul
      Favori Müziğiniz
      Dombra
      Favori Aktörünüz
      Citizen
      Takımı

Alıntı CRYPTEX7Z Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
      Kafayi fazla yormayin ateistlerle yoksa bakarsiniz dinsiz olursunuz dikatli olun konuya donecek olursak kendilerinin cennet veya cehenem inanci yok bi zahmet gitmeyi versinler
      Forumun gündemini BLADE belirliyor Biraz daha oyalansınlar gündemi değiştireceğim yakında Bu arada ben cehenneme gidersem sen gelmeyecek misin
      CRYPTEX7Z, Donald J. Trump Bunu beğendi.

Müfettiş Richard Kane
      Durum
      Ruh Hali
      ----

Alıntı BLADE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
      Bu söylediğin günah ve sevap kavramları için geçerli olsaydı kabul ederim tabi ancak iyilik ve kötülük kavramlarını dinle alakalı olarak görmüyorum. Ben bir ateist olarak otobüste yaşlı bir insana sadece iyilik olsun diye yer verebilirim. Ya da engelli birini karşıdan karşıya geçirmeye yardımcı olabilirim. Sokaktaki aç insanları doyurabilirim. Ve bunlar bir iyilik olur. Ve bu iyilik dediğimiz şeyi inanmayanlar inananlardan daha fazla yapıyorlar, bunu samimiyetle ve kendi gözlemlerime göre söylüyorum.

Ve şunları eklemek istiyorum. Bana cennet adına, ya da insanların Tanrıları uğruna iyilik yapmaları bana daha samimiyetsiz geliyor. İyilik dediğin ne bir korku, ne de bir beklenti olmadan yapılmalıdır.
      Belki duymuşsundur, Friedrich Nietzsche adlı ünlü bir Alman filozof vardır, kendisi Ateistlerin önder olarak kabul ettiği kişilerden biridir ve kendisinin "Tanrı Öldü" diye meşhur bir sözü vardır ve Ateistler buna ithafen "içinizdeki Tanrıyı öldürün" "Tanrınızı hala öldürmediniz mi?" gibi deyişler türetmişlerdir. Herneyse işte birazdan söyleyeceklerim Nietzsche tarafından da kabul görmüştür ama tabi sen veya bir başkası kabul etmek zorunda değilsiniz...

İyilik ve kötülük bir kavramdır ve maddi-manevi davranışlarla, düşüncelerle içi doldurulur. İyilik ve kötülük kavramı dinler olduğu için vardır, daha doğrusu bu kavramların içini dolduran, onlara belirli sınırlar, setler çeken hatta bu kavramların insanlık tarafından bilinmesini sağlayan dinlerdir. Kanımca dinler hiç olmasa ve yeryüzündeki bütün insanlar ateist olsa yeryüzü yaşanmaz bir yer olurdu, bunun birkaç nedeni var:.

1. Belkide iyilik ve kötülük diye bir kavram bilinmiyor olurdu.

2. Bilinse bile iyilik ve kötülüğün sınırları belirli setleri, neyin iyi neyin kötü olduğunu gösteren kaynak olmazdı.

3. İnsanların iyilik yapmaları tamamen vicdanlarına, hatta keyiflerine hatta ve hatta beklide o anki psikolojik durumlarına bağlı olurdu.

Mesela ben gelip senin değerli bir meta'nı çalıyorum. Şimdi bana söyle bu davranışımın bana faydaları mı çoktur zararları mı? Tabiyki de faydaları çoktur. Sana ise zararı vardır. Peki bu kötü bir davranış mıdır? Sana göre evet, bana göre hayır, x kişisi için evet, y kişisi için hayır, z kişisi için evet.... (Bu böyle gider ve herkes farklı bir şey söyleyebilir) Bana göre işte dinler belirli bir ortak ahlaki değerler sistemini insanlığın edinmesini sağlar.

Ayrıca söyle bir şey demişsin onun hakkındaki görüşlerimi de söyleyeyim;

Bana cennet adına, ya da insanların Tanrıları uğruna iyilik yapmaları bana daha samimiyetsiz geliyor. İyilik dediğin ne bir korku, ne de bir beklenti olmadan yapılmalıdır.

Zaten İslama göre de iyilik bir karşılık beklenmeksizin yapıldığında en makbul olan odur. Yani Cennet için değilde gerçekten iyilik yapmak için yapıldığında Allah katında en değerli olan odur diye biliyorum.
      BLADE Bunu beğendi.
      Konu Donald J. Trump tarafından (11.10.2016 Saat 18:21 ) değiştirilmiştir.

DRNTYF Devlet Başkanı
      Durum
      Ruh Hali
      Mesgul
      Favori Müziğiniz
      Dombra
      Favori Aktörünüz
      Citizen
      Takımı

Alıntı Richard Kane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
      Belki duymuşsundur, Friedrich Nietzsche adlı ünlü bir Alman filozof vardır, kendisi Ateistlerin önder olarak kabul ettiği kişilerden biridir ve kendisinin "Tanrı Öldü" diye meşhur bir sözü vardır ve Ateistler buna ithafen "içinizdeki Tanrıyı öldürün" "Tanrınızı hala öldürmediniz mi?" gibi deyişler türetmişlerdir. Herneyse işte birazdan söyleyeceklerim Nietzsche tarafından da kabul görmüştür ama tabi sen veya bir başkası kabul etmek zorunda değilsiniz...

İyilik ve kötülük bir kavramdır ve maddi-manevi davranışlarla, düşüncelerle içi doldurulur. İyilik ve kötülük kavramı dinler olduğu için vardır, daha doğrusu bu kavramların içini dolduran, onlara belirli sınırlar, setler çeken hatta bu kavramların insanlık tarafından bilinmesini sağlayan dinlerdir. Kanımca dinler hiç olmasa ve yeryüzündeki bütün insanlar ateist olsa yeryüzü yaşanmaz bir yer olurdu, bunun birkaç nedeni var:.

1. Belkide iyilik ve kötülük diye bir kavram bilinmiyor olurdu.

2. Bilinse bile iyilik ve kötülüğün sınırları belirli setleri, neyin iyi neyin kötü olduğunu gösteren kaynak olmazdı.

3. İnsanların iyilik yapmaları tamamen vicdanlarına, hatta keyiflerine hatta ve hatta beklide o anki psikolojik durumlarına bağlı olurdu.

Mesela ben gelip senin değerli bir meta'nı çalıyorum. Şimdi bana söyle bu davranışımın bana faydaları mı çoktur zararları mı? Tabiyki de faydaları çoktur. Sana ise zararı vardır. Peki bu kötü bir davranış mıdır? Sana göre evet, bana göre hayır, x kişisi için evet, y kişisi için hayır, z kişisi için evet.... (Bu böyle gider ve herkes farklı bir şey söyleyebilir) Bana göre işte dinler belirli bir ortak ahlaki değerler sistemini insanlığın edinmesini sağlar.

Ayrıca söyle bir şey demişsin onun hakkındaki görüşlerimi de söyleyeyim;

Bana cennet adına, ya da insanların Tanrıları uğruna iyilik yapmaları bana daha samimiyetsiz geliyor. İyilik dediğin ne bir korku, ne de bir beklenti olmadan yapılmalıdır.

Zaten İslama göre de iyilik bir karşılık beklenmeksizin yapıldığında en makbul olan odur. Yani Cennet için değilde gerçekten iyilik yapmak için yapıldığında Allah katında en değerli olan odur diye biliyorum.
      Hala iyilik ve kötülüğün dinler sayesinde var olan bir kavram olduğunu düşünmüyorum. 3.maddede dinler olmasaydı iyilik ve kötülük insanların vicdanlarına kalırdı diye bir düşünce sunmuşsun. Zaten asıl mesele de bu. İyilik ve kötülük insanın vicdanına kalmış bir şeydir. Bu iş eğer dinle imanla olsaydı kendine müslümanım diyen herkes hayatının tamamını iyilik yaparak geçirirlerdi. Ama iyilik dinle değil vicdanla olacak bir meseledir. Vicdanı olmayan birisine din ne yaparsa yapsın, onun kötülüğüne engel olamaz. Ama vicdanı olan birisi ne kadar dinsiz, imansız olursa olsun içindeki o vicdan duygusu ona kötülük yaptıramaz. Benim için mesele budur kardeşim.
      Donald J. Trump Bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)