• Agresif
  • Aptal
  • Arsız
  • Aşık
  • Bezgin
  • Bilgin
  • Cesaretli
  • Çılgın
  • Endişeli
  • Geveze
  • Kagılı
  • Kederli
  • Kimsesiz
  • Korkulu
  • Küstah
  • Kızgın
  • Melek Gibi
  • Mesgul
  • Mutlu
  • Neseli
  • Niteliksiz
  • Olgun
  • Sarhoş
  • Sarsıntılı
  • Savurgan
  • Sert
  • Sinsi
  • Soğuk
  • Stresli
  • Suratsız
  • Sıcak
  • Tembel
  • Uyuşuk
  • Yaramaz
  • İsrarcı
  • Zararsız
  • Öylesine
  • Şaşkın
  • Şeytani
  • Şüpheli
  • Sayfa 1/2 12 Son
      CITIZEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

DRNTYF Ana Muhalefet Lideri
      Durum
      Ruh Hali
      ----
      Takımı

Standart Dolar 3 TL seviyesini test etti

İsim:  57ecdef7c03c0e2304b95ee2.jpg
Görüntüleme: 27
Büyüklük:  36.8 KB (Kilobyte)

Güne yükselişle başlayan dolar en son 5 Ağustos’ta gördüğü 3.01 seviyesine yükseldi.

Dolar/TL yükselişini sürdürerek en son 5 Ağustos’ta gördüğü 3.01 seviyesine yükseldi.

Güne 2,98 seviyesinden başlayan dolar/TL paritesi 3 seviyesini test etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın muhtarlara yaptığı konuşmada; OHAL'de 3 aylık sürenin yeterli olmayacağını söylemesi ve gelişmekte olan piyasalardaki bozulmanın etkisiyle kur 3 TL'yi geçti.

Daha sonra gerileyen dolar şu sıralarda 2,9990 seviyesinde işlem gördükten sonra yeniden 3 liranın üzerinde.

kaynak: hürriyet

Not: AK Parti iktidara geldiğinde dolar 1.4 idi.

Yasaklı Üye
      Durum
      Ruh Hali
      ----
      Takımı

demekkı akp geldıgınden berı ayaklarına basıyoruzkı bıze dolardan vurmaya calısıyorlar yukselsın zafere gıden yolda cekılen cıle kutsaldır
      WARFACE Bunu beğendi.

ö1f1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kayıtlı Üye
      Durum
      Ruh Hali
      ----
      Takımı

Öyle olabilir ancak bu konuda hükümetin ve ülkemizin hiç suçu yok diyemeyiz zira FED'in para politikasını değiştirmesi bize bir şok oldu yoksa kur yıllarca 1.5tl civarlarında seyretti ancak ucuz dolar döneminde daha etkili ve para dönüşümü olacak yatırımlar yapılabilirdi ve bir de altınla borçlanmak büyük bir hata oldu denebilir. Ancak benim merak ettiğim konu özellikle bulunduğumuz yılın siyasi atmosferi de göz öne alınırsa ki bir de turizm ve tarım krizi de üstüne tuz biber olmuşken neden kurun 3tl'nin çok daha üstüne çıkmamış olması bir nevi eskisi gibi dolara ortalama 1.5tl olarak kabul görüyorsa şimdi de 3tl gibi uzun süre sabit mi kalacak öyle mi alışacağız ?

Bu arada kurun çok düşük olduğu zamanları özlüyorsanız 2008'e dönebilirsiniz zira 1.1tl'yi görmüştü bir USD.
      CITIZEN Bunu beğendi.

Durum
      Ruh Hali
      ----
      Takımı

Alıntı ö1f1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
      Öyle olabilir ancak bu konuda hükümetin ve ülkemizin hiç suçu yok diyemeyiz zira FED'in para politikasını değiştirmesi bize bir şok oldu yoksa kur yıllarca 1.5tl civarlarında seyretti ancak ucuz dolar döneminde daha etkili ve para dönüşümü olacak yatırımlar yapılabilirdi ve bir de altınla borçlanmak büyük bir hata oldu denebilir. Ancak benim merak ettiğim konu özellikle bulunduğumuz yılın siyasi atmosferi de göz öne alınırsa ki bir de turizm ve tarım krizi de üstüne tuz biber olmuşken neden kurun 3tl'nin çok daha üstüne çıkmamış olması bir nevi eskisi gibi dolara ortalama 1.5tl olarak kabul görüyorsa şimdi de 3tl gibi uzun süre sabit mi kalacak öyle mi alışacağız ?

Bu arada kurun çok düşük olduğu zamanları özlüyorsanız 2008'e dönebilirsiniz zira 1.1tl'yi görmüştü bir USD.
      Şahsen 3 mü olur 5 mi olur bilemem ama Binali Yıldırım'ın şu sözüne dikkat, "Kredi notumuzu 3-5 tane değerlendirme kuruluşu belirleyemez. Bizim notumuzu esnaf belirler, vatandaş belirler. Onun için herkes yerini yurdunu bilsin. Türkiye'ye ayar vermeye çalışanlar 15 temmuz'da derslerini aldılar."

Yani siyasi görüşünüzü bilmiyorum ama Başbakan ya da CB millete böyle gaz verdikçe ülke ekonomisi iflas etse milletimiz şükredecek. Biraz realist olmamız gerekiyor.

CRYPTEX7Z - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CRYPTEX7Z
      Durum
      Ruh Hali
      Mesgul
      Takımı

Birakmis oldugun notda komikmis kardesim, ozamanlar ekonomimi vardi türkiyede konsuyorsun sömürülen bir devlettik ozamanlar simdi ise büyük bir ekonomiyiz tabi anliyana.
      EMRE T., Huseyin64, WARFACE Bunu beğendi.

Durum
      Ruh Hali
      ----
      Takımı

Alıntı CRYPTEX7Z Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
      Birakmis oldugun notda komikmis kardesim, ozamanlar ekonomimi vardi türkiyede konsuyorsun sömürülen bir devlettik ozamanlar simdi ise büyük bir ekonomiyiz tabi anliyana.
      Tabiki siyasi faktörlerde önemli ama örnek veriyorum sen Hollanda'da birçok şeyi ucuza alabilirken burada üç katı dört katı fazla fiyat ödeniyor. Kıyas yapıyorum, yanlış anlama. Yani kişi başı milli geliri 10 bin dolar olan bir ülkede bu durum insanları çok fazla zorluyor. Zaten işsizlik rakamları yüksek. O yüzden istediğin kadar en büyük 17.ekonomiyiz de, belki bunu siyasi düşünürsen anlayamayabilirsin ama kendin bireysel olarak düşündüğünde yüklenen vergiler, getirilen zamlar cepte para bırakmıyor.

Kayıtlı Üye
      Durum
      Ruh Hali
      ----
      Takımı

Esasında haksız da sayılmaz Sn.Yıldırım zira dünya üzerindeki son gelişmelere bakılırsa yeni bir cihan harbi ufukta gibi bunun bir çok emaresi mevcut ki bu durumda verilen kararın ne kadar tarafsız olduğu kesinlikle tartışılır. Ancak şu kesin ki ülkemiz ekonomi konusunda aslında fırlamaya hazır bir roket gibi ancak sorunlar çok. Güvenlik kısımı siyasi kısmını boşverelim ilk başta üretimin ilk kolu olan tarımı geliştirmemiz lazım ancak toplum boyutunda bunu başarmak hiç de kolay değil zira bu konuda da atılacak önemli nir adımda maden konusunda olduğu gibi ciddi bir karapropagandaya maruz kalacağımız apaçık ancak bunu başarabilirsek önümüz çok aydınlık olabilir zira elimizde çok verimli topraklar mevcut. Öte yandan ülkemizdeki 20.yüzyılın içerisindeki siyasi buhran esasında şuan ki başta ekonomi olmak üzere her nevi alanda OECD icerisinde istediğimiz yere gelemememizin sebebidir aslında zira ülkemizde siyaset bir ticaret alanı olmuş olması sebebiyle koaslisyon hükümetlerinin yürümemesi (ki belki son yıllarda bu konu siyasi propaganda gibi geliyor olabilir ancak gerçekren önemli bir husustur) bir yana yetişmiş nitelikli insanlarımız her on senede bir adeta gelenek haline gelmiş olan askeri müdahaleler sebebiyle sıfırlanıp durdu kalanlarda ne yazık ki beyin göçü yaparak ihanet etti (bu konuda tartışmak pek istemem mümkün metebe) bu da detaylı teknolojik gelişmeler konusunda niye ancak 2010'lardan itibaren dişe dokunur sonuçlar almaya başladığımızın bir cevabı değil mdir ?
      Öte yandan bir büyük sıkıntı da sermaye gücü kitlesi. Sermaye gücü her sene, her ay, her hafta' her gün, hatta şuan dahi delicesine vergi kaçırıyor ve aman sermayeleri başka ülkelere gitmesin diye vergi malum vatandaşın üzerinde elit kısmın ödemesi gerekn vergi. Tabi bu vergi konusunda çağdışı vergilendirme sistemimizin payıda azımsanamaz ancak o ayrı bir husus.
      Son olarak şunu eklemek isterim. Dediniz ki siyasi görüşünüzü bilmiyorum diye ancak ben bunun önemli nir husus olduğunu düşünmüyorum zira görüşler mevcut olanı ve gerçeği asla değistirmez sadece farklı bir pencereden bakmanıza sebep olur. Bu konuda önemli olan ise her ne görüsten olursa olsun insanlarımız sorgulamalı ve araştırmalıdır ancak bunu araştırmayı durdurmak hiç araştırmamaktan daha feci bir hata ki bu insanın herşyi biliyorum demesine sebep olur. Bugün doğru olduğunu düşündüğünüž şeyi yarın yanlış olarak yorumlayabilirsiniz. Sorgulamak ve arastırmak asla durmaz her zaman yeni bir şyler çıkartacaktırn insanın önüne.
      CITIZEN Bunu beğendi.

Durum
      Ruh Hali
      ----
      Takımı

Esasında haksız da sayılmaz Sn.Yıldırım zira dünya üzerindeki son gelişmelere bakılırsa yeni bir cihan harbi ufukta gibi bunun bir çok emaresi mevcut ki bu durumda verilen kararın ne kadar tarafsız olduğu kesinlikle tartışılır. Ancak şu kesin ki ülkemiz ekonomi konusunda aslında fırlamaya hazır bir roket gibi ancak sorunlar çok. Güvenlik kısımı siyasi kısmını boşverelim ilk başta üretimin ilk kolu olan tarımı geliştirmemiz lazım ancak toplum boyutunda bunu başarmak hiç de kolay değil zira bu konuda da atılacak önemli nir adımda maden konusunda olduğu gibi ciddi bir karapropagandaya maruz kalacağımız apaçık ancak bunu başarabilirsek önümüz çok aydınlık olabilir zira elimizde çok verimli topraklar mevcut. Öte yandan ülkemizdeki 20.yüzyılın içerisindeki siyasi buhran esasında şuan ki başta ekonomi olmak üzere her nevi alanda OECD icerisinde istediğimiz yere gelemememizin sebebidir aslında zira ülkemizde siyaset bir ticaret alanı olmuş olması sebebiyle koaslisyon hükümetlerinin yürümemesi (ki belki son yıllarda bu konu siyasi propaganda gibi geliyor olabilir ancak gerçekren önemli bir husustur) bir yana yetişmiş nitelikli insanlarımız her on senede bir adeta gelenek haline gelmiş olan askeri müdahaleler sebebiyle sıfırlanıp durdu kalanlarda ne yazık ki beyin göçü yaparak ihanet etti (bu konuda tartışmak pek istemem mümkün metebe) bu da detaylı teknolojik gelişmeler konusunda niye ancak 2010'lardan itibaren dişe dokunur sonuçlar almaya başladığımızın bir cevabı değil mdir ?
      Öte yandan bir büyük sıkıntı da sermaye gücü kitlesi. Sermaye gücü her sene, her ay, her hafta' her gün, hatta şuan dahi delicesine vergi kaçırıyor ve aman sermayeleri başka ülkelere gitmesin diye vergi malum vatandaşın üzerinde elit kısmın ödemesi gerekn vergi. Tabi bu vergi konusunda çağdışı vergilendirme sistemimizin payıda azımsanamaz ancak o ayrı bir husus.
      Son olarak şunu eklemek isterim. Dediniz ki siyasi görüşünüzü bilmiyorum diye ancak ben bunun önemli nir husus olduğunu düşünmüyorum zira görüşler mevcut olanı ve gerçeği asla değistirmez sadece farklı bir pencereden bakmanıza sebep olur. Bu konuda önemli olan ise her ne görüsten olursa olsun insanlarımız sorgulamalı ve araştırmalıdır ancak bunu araştırmayı durdurmak hiç araştırmamaktan daha feci bir hata ki bu insanın herşyi biliyorum demesine sebep olur. Bugün doğru olduğunu düşündüğünüž şeyi yarın yanlış olarak yorumlayabilirsiniz. Sorgulamak ve arastırmak asla durmaz her zaman yeni bir şyler çıkartacaktırn insanın önüne.
      Söylediklerinize katılıyorum. Açıkçası ben Türkiye'nin önüne set çeken, gelişmesini istemeyen biri değilim sadece bazı konularda yetersiz kaldığımızı düşünüyorum. Tek tek açıklayabilirim ki birkaçını siz yazmışsınız zaten. Siyasi boyuta gelince buna da katılıyorum, eğer Türkler Hristiyan bir topluluk olsa bugün durum çok farklı olurdu. Bizim önümüze set çekilmesinin tek sebebi din faktörüdür. Ancak yılmadan çalışmaya devam edersek önümüze set çekenleri de aşacağımızı düşünüyorum. Sadece eksikler giderilmeli ve çok çalışılmalı. Ancak toplum çok tembel. Bu nasıl olacak hiç bilmiyorum. Eleştirdiğim nokta da bu. Devlet sürekli işte 17.ekonomiyiz, büyüyoruz falan diyerek milleti gaza getirirse, millet çalışır mı? Çalışma teşvik edilmeli. En başta bu eksik giderilmeli.
      ö1f1 Bunu beğendi.

Kayıtlı Üye
      Durum
      Ruh Hali
      ----
      Takımı

Flood oluyor amma. Dediğiniz doğru, @Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. Ücretsiz üye olmak için buraya tıklayınız.'nin de dediği doğru ve azımsanamayacak hususlar. Geçmişe göre ekonomik olarak çok daha iyiyiz bu inkar edilemez. Ancak ne bir Avrupa olduğumuz ne de bir ortadoğu ve orta-batı Asya oldugmuz ortada iksinin arasında sıkıştık kaldık. Ancak ekonomi derken sadece para da algılanmamalı her şey ekonomidir. Sokaklardaki kaldırımlar da ekonominin bir parçasıdır. Her türlü olumlu gelişme size ekonomik olarak olumlu olarak yansıyacaktır. Mesela ulaşım sektörü 2000'li yıllardan itibaren karayolları geçmiş nazaran çok daha gelişti ki bu ekonomimize ciddi bir fayda sağlamıştır ancak demiryolu konusunda karatollarına kıyasla çok çok az önem verildi. Halbu ki demiryolu ile ulaşım hem hızlı hem güvenli hem de çok daha ucuzudur. Tabi bu normal somut üretim ile alakalı ülkemiz bilişim sektöründe treni kaçırmamalı.
      CITIZEN Bunu beğendi.

Durum
      Ruh Hali
      ----
      Takımı

Flood oluyor amma. Dediğiniz doğru, @Sadece kayıtlı üyeler linkleri görebilir. Ücretsiz üye olmak için buraya tıklayınız.'nin de dediği doğru ve azımsanamayacak hususlar. Geçmişe göre ekonomik olarak çok daha iyiyiz bu inkar edilemez. Ancak ne bir Avrupa olduğumuz ne de bir ortadoğu ve orta-batı Asya oldugmuz ortada iksinin arasında sıkıştık kaldık. Ancak ekonomi derken sadece para da algılanmamalı her şey ekonomidir. Sokaklardaki kaldırımlar da ekonominin bir parçasıdır. Her türlü olumlu gelişme size ekonomik olarak olumlu olarak yansıyacaktır. Mesela ulaşım sektörü 2000'li yıllardan itibaren karayolları geçmiş nazaran çok daha gelişti ki bu ekonomimize ciddi bir fayda sağlamıştır ancak demiryolu konusunda karatollarına kıyasla çok çok az önem verildi. Halbu ki demiryolu ile ulaşım hem hızlı hem güvenli hem de çok daha ucuzudur. Tabi bu normal somut üretim ile alakalı ülkemiz bilişim sektöründe treni kaçırmamalı.
      İşte önemli olan da bu. Yol yapıyoruz demek yetmez. Bilimde çok geri kaldık. Uzay üssümüz var mı? Herşeye dört bir koldan sarılmalıyız diye düşünüyorum. Eğer büyük ekonomi olduğumuz iddia ediliyorsa, bunun gereği yapılmalıdır.
      ö1f1 Bunu beğendi.

Sayfa 1/2 12 Son

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)