Devlet Tiyatroları, sezon açılışını Ahmet Hamdi Tanpınar'ın 'Huzur' isimli eserinden sahneye uyarlanan, ve aynı ismi taşıyan oyunla yaptı.
İsim:  thumbnail_detail_478542.jpg
Görüntüleme: 4
Büyüklük:  75.1 KB (Kilobyte)
Üsküdar Tekel Stüdyo Sahnesi'nde yapılan prömiyere Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve eşi Selçuk Bayraktar da katıldı. Saat 20.00'da başlayan oyununun sonunda bakan Avcı sahneye çıkarak tek tek oyuncularla selamlaştı. Bakan Avcı sahnede seyircilere kısa bir konuşma da yaptı. Seyircilere tiyatroya gitme konusunda güvendiğini vurgulayan Avcı, "Seyircilerimize ve oyuncularımıza güveniyoruz. Sağlık ve huzur içinde hayırlı bir sezon diliyorum" dedi.

Birecik: Repertuarımızda ciddi oranda yabancı oyunlar var
Öte yandan Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik oyun öncesi açıklamalarda bulundu. Birecik yabancı oyunların yasaklandığı iddialarının şanssız açıklamalar olduğunu belirterek, "Yakın zamanda yapılan açıklamalar şanssızlıktır. Repertuarımızda ciddi oranda yabancı oyunlar var. Shakespeare, Moliere, Anton Çehov var. Kral Lear'ımız olacak, Romeo ve Juilet olacak. Devlet Tiyatroları Türkiye'nin tiyatrosudur. Bu seneki mottomuzda Türkiye'nin tiyatrosu, Türk tiyatrosuyla perdelerini açıyor" diye konuştu.

ensonhaber.com