• Agresif
  • Aptal
  • Arsız
  • Aşık
  • Bezgin
  • Bilgin
  • Cesaretli
  • Çılgın
  • Endişeli
  • Geveze
  • Kagılı
  • Kederli
  • Kimsesiz
  • Korkulu
  • Küstah
  • Kızgın
  • Melek Gibi
  • Mesgul
  • Mutlu
  • Neseli
  • Niteliksiz
  • Olgun
  • Sarhoş
  • Sarsıntılı
  • Savurgan
  • Sert
  • Sinsi
  • Soğuk
  • Stresli
  • Suratsız
  • Sıcak
  • Tembel
  • Uyuşuk
  • Yaramaz
  • İsrarcı
  • Zararsız
  • Öylesine
  • Şaşkın
  • Şeytani
  • Şüpheli
  • Sayfa 1/4 123 ... Son
      CITIZEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

DRNTYF Ana Muhalefet Lideri
      Durum
      Ruh Hali
      ----
      Takımı

Standart AKP Kadın Kolları Başkanı: Laiklik ülke için teminat

AKP Kadın Kolları Başkanı Selva Çam, “Annesi, babası FET֒den dolayı suçlu olabilir; ama günahsız çocuklar bundan etkilenmemeli. Bu süreçte bir kayıp kuşak oluşmasına izin veremeyiz” dedi. Çam ayrıca, “Laiklik ülke için teminat. Bunda hiçbir çekince yok” diye konuştu.

İsim:  proxy.jpg
Görüntüleme: 225
Büyüklük:  39.9 KB (Kilobyte)

Geldiğimiz noktada bu toplumsal uzlaşma çok kıymetli. Laiklik ülke için teminat. Bunda hiçbir çekince yok. AK Parti iktidarlarının başlangıcında herkes çok önyargılıydı. Sürekli biz bir şeyleri anlatmak zorunda kaldık. Bu süreçlerin artık çoktan geride kaldığını düşünüyorum. Hem inanç özgürlüğü olacak hem de herkes istediği gibi yaşayabilecek. Birbirimize güvenerek ülkemiz için en iyisini, en doğrusunu yapmaya çalışacağız.”

KAYNAK: Yeniçağ Gazetesi

İsim:  muha.gif
Görüntüleme: 226
Büyüklük:  393 Byte İsim:  muha.gif
Görüntüleme: 226
Büyüklük:  393 Byte

Şunu da şuraya bırakalım,

Konu CITIZEN tarafından (18.09.2016 Saat 22:54 ) değiştirilmiştir.

MRGNL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kayıtlı Üye
      Durum
      Ruh Hali
      ----

yani ilginc bir hal oldu. simdi birisi basortulu bir bayan diyeri 90lardaki videolarinda laikligi soven bir adam simdi laiklik taraftari oluyor ama secmenleri laikligi yine sovuyor. hersey komik oldu yav kafamda deli sorular bu adamlar degilmiydi 96,97 de universitelere basortulu kizlar alinmiyor kahrolsun laiklik, seriat istiyoruz diyenler? 20 yildir bunun intikamini almak icin ulkenin icine edenler?
      Konu CITIZEN tarafından (18.09.2016 Saat 23:27 ) değiştirilmiştir. Sebep: düşman demeyelim :)

Müfettiş Richard Kane
      Durum
      Ruh Hali
      ----

Alıntı MRGNL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
      yani ilginc bir hal oldu. simdi birisi basortulu bir bayan diyeri 90lardaki videolarinda laikligi soven bir adam simdi laiklik taraftari oluyor ama secmenleri laikligi yine sovuyor. hersey komik oldu yav kafamda deli sorular bu adamlar degilmiydi 96,97 de universitelere basortulu kizlar alinmiyor kahrolsun laiklik, seriat istiyoruz diyenler? 20 yildir bunun intikamini almak icin ulkenin icine edenler?
      Tayyip Erdoğan'ın laikliği 2011 yılında övmesi ve Orta Doğu ülkelerine laiklikten korkmayın demesi ABD'nin büyük Ortadoğu projesi kapsamında söylenmiş bir laftı. Malum kendisi o zamanlar Büyük Ortadoğu Projesinin eş başkanı olduğunu söylemişti. Tabi daha önce biliyorsundur Condelizza Rice da BOP kapsamında 22 ülkede rejim ve sınır değişikliği olacak demişti. Fakat o zamandan bu yana epey sular aktı, ABD'nin iktidar yaptığı Tayyip Erdoğan eski ABD Büyükelçisi Jeffrey'in değişiyle Batı için istenmeyen adam oldu. Bereket ki Türkiyenin yöneticileri gerçek anlamda milli olmaya doğru gitti.

Kayıtlı Üye
      Durum
      Ruh Hali
      ----

Alıntı Richard Kane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
      Tayyip Erdoğan'ın laikliği 2011 yılında övmesi ve Orta Doğu ülkelerine laiklikten korkmayın demesi ABD'nin büyük Ortadoğu projesi kapsamında söylenmiş bir laftı. Malum kendisi o zamanlar Büyük Ortadoğu Projesinin eş başkanı olduğunu söylemişti. Tabi daha önce biliyorsundur Condelizza Rice da BOP kapsamında 22 ülkede rejim ve sınır değişikliği olacak demişti. Fakat o zamandan bu yana epey sular aktı, ABD'nin iktidar yaptığı Tayyip Erdoğan eski ABD Büyükelçisi Jeffrey'in değişiyle Batı için istenmeyen adam oldu. Bereket ki Türkiyenin yöneticileri gerçek anlamda milli olmaya doğru gitti.
      Degisen bir sey yok 2011 den bu yana onu birak bu kadin bile laiklik taraftari olmus o ilgimi cekti yani cok celiskili bir durum

Durum
      Ruh Hali
      ----
      Takımı

Bence aradan çok su akmamış. Reis hala laiklik forever diyor. İsim:  4af13d89bab99976ee170b17afd9b6b79.gif
Görüntüleme: 203
Büyüklük:  1.1 KB (Kilobyte)

Müfettiş Richard Kane
      Durum
      Ruh Hali
      ----

Degisen bir sey yok 2011 den bu yana onu birak bu kadin bile laiklik taraftari olmus o ilgimi cekti yani cok celiskili bir durum
      Alıntı Citizen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
      Bence aradan çok su akmamış. Reis hala laiklik forever diyor. İsim:  4af13d89bab99976ee170b17afd9b6b79.gif
Görüntüleme: 203
Büyüklük:  1.1 KB (Kilobyte)

Aslında tam olarak söylemeye çalıştığım şeyi ifade edemedim. Churcill'in bir sözü vardır: "Bana kelimelerin anlamlarını değiştirme gücünü verin size dünyayı değiştireyim"... ben şunu söylemek istiyorum Batı'nın laiklik anlayışı ile senin, benim laiklik anlayışım ve bu kelimeye yüklediğim anlam çok farklıdır.... Kelimeleri ve ifadeleri değiştirme sanatı olan Davranış bilimi çok çok özel bir disiplindir ve Avrupa da bunun kürsüleri kurulmuştur ve devlet adamları bu bilinçle yetişir. Bir örnek vereyim, örneğin davranış bilimi eğitiminden geçmiş olan bir siyasetçi meydanlarda özgürlük özgürlük diye bağırır ve tabi halk bunu normal özgürlük zanneder ama onun özgürlük kelimesiyle ticari özgürlüğü kasttiğini, finans-kapital özgürlüğünü kasttiğini sadece onun düşünce yapısını bilen çevreler anlar. Ya da ABD devlet yetkilileri ikide bir demokrasi demokrasi der durur bizde seviniriz a ne güzel demokrasi diye fakat onların demokrasi anlayışı örneğin Irağa getirdikleri demokrasi başkadır... ExxonMobil şirketinin Irağı özgürce yağmalanmasının adıdır demokrasi, George Bush'un oradaki müslüman halkı Hıristiyanlaştırarak kurtuluşa erdirmesidir demokrasi, ne bileyim Donald Rumsfeld manyağının Saddam'ı bahane ederek Afganistan'ın anasını bellemesidir demokrasi, doların gücünü koruması ve özgürce dolaşıma girmesidir demokrasi..... senin benim içinse insan hakları cart curt vs dir demokrasi.

Şimdi laiklik de böyle bir kavram Batının ve 2011'de Erdoğan'ın anladığı veya dillendirdiği laiklik ile şuanda Erdoğan'ın anladığı veya dile getirdiği laikliğin farklı olduğunu düşünüyorum. Ama tabi benimle aynı fikirde olmak zorunda değilsiniz.
      CITIZEN, MRGNL, WARFACE Bunu beğendi.

Kayıtlı Üye
      Durum
      Ruh Hali
      ----

Aslında tam olarak söylemeye çalıştığım şeyi ifade edemedim. Churcill'in bir sözü vardır: "Bana kelimelerin anlamlarını değiştirme gücünü verin size dünyayı değiştireyim"... ben şunu söylemek istiyorum Batı'nın laiklik anlayışı ile senin, benim laiklik anlayışım ve bu kelimeye yüklediğim anlam çok farklıdır.... Kelimeleri ve ifadeleri değiştirme sanatı olan Davranış bilimi çok çok özel bir disiplindir ve Avrupa da bunun kürsüleri kurulmuştur ve devlet adamları bu bilinçle yetişir. Bir örnek vereyim, örneğin davranış bilimi eğitiminden geçmiş olan bir siyasetçi meydanlarda özgürlük özgürlük diye bağırır ve tabi halk bunu normal özgürlük zanneder ama onun özgürlük kelimesiyle ticari özgürlüğü kasttiğini, finans-kapital özgürlüğünü kasttiğini sadece onun düşünce yapısını bilen çevreler anlar. Ya da ABD devlet yetkilileri ikide bir demokrasi demokrasi der durur bizde seviniriz a ne güzel demokrasi diye fakat onların demokrasi anlayışı örneğin Irağa getirdikleri demokrasi başkadır... EonMobil şirketinin Irağı özgürce yağmalanmasının adıdır demokrasi, George Bush'un oradaki müslüman halkı Hıristiyanlaştırarak kurtuluşa erdirmesidir demokrasi, ne bileyim Donald Rumsfeld manyağının Saddam'ı bahane ederek Afganistan'ın anasını bellemesidir demokrasi, doların gücünü koruması ve özgürce dolaşıma girmesidir demokrasi..... senin benim içinse insan hakları cart curt vs dir demokrasi.

Şimdi laiklik de böyle bir kavram Batının ve 2011'de Erdoğan'ın anladığı veya dillendirdiği laiklik ile şuanda Erdoğan'ın anladığı veya dile getirdiği laikliğin farklı olduğunu düşünüyorum. Ama tabi benimle aynı fikirde olmak zorunda değilsiniz.
      Haklisin da ozaman senin kastettigin laiklikle sekularizm arasindaki fark ne? ve ya ozamanlar erdogan neden acikca demiyordu ki laiklik o degildir budur. bunu soylemesi gerekirken o daha da ayni anda musluman ayni anda laik olunmaz filan gibi kiskirtici laflar soyluyordu?
      Donald J. Trump Bunu beğendi.

Durum
      Ruh Hali
      ----
      Takımı

Aslında tam olarak söylemeye çalıştığım şeyi ifade edemedim. Churcill'in bir sözü vardır: "Bana kelimelerin anlamlarını değiştirme gücünü verin size dünyayı değiştireyim"... ben şunu söylemek istiyorum Batı'nın laiklik anlayışı ile senin, benim laiklik anlayışım ve bu kelimeye yüklediğim anlam çok farklıdır.... Kelimeleri ve ifadeleri değiştirme sanatı olan Davranış bilimi çok çok özel bir disiplindir ve Avrupa da bunun kürsüleri kurulmuştur ve devlet adamları bu bilinçle yetişir. Bir örnek vereyim, örneğin davranış bilimi eğitiminden geçmiş olan bir siyasetçi meydanlarda özgürlük özgürlük diye bağırır ve tabi halk bunu normal özgürlük zanneder ama onun özgürlük kelimesiyle ticari özgürlüğü kasttiğini, finans-kapital özgürlüğünü kasttiğini sadece onun düşünce yapısını bilen çevreler anlar. Ya da ABD devlet yetkilileri ikide bir demokrasi demokrasi der durur bizde seviniriz a ne güzel demokrasi diye fakat onların demokrasi anlayışı örneğin Irağa getirdikleri demokrasi başkadır... EonMobil şirketinin Irağı özgürce yağmalanmasının adıdır demokrasi, George Bush'un oradaki müslüman halkı Hıristiyanlaştırarak kurtuluşa erdirmesidir demokrasi, ne bileyim Donald Rumsfeld manyağının Saddam'ı bahane ederek Afganistan'ın anasını bellemesidir demokrasi, doların gücünü koruması ve özgürce dolaşıma girmesidir demokrasi..... senin benim içinse insan hakları cart curt vs dir demokrasi.

İşi uzatmaya gerek yok kanımca. Ben de biliyorum sayın Erdoğan'ın kast ettiği laiklik anlayışını. Benim değindiğim nokta seçmenler. İşte iktidar partisinin görüşü bu. Laikliği kaldırma hayalleri peşinde olanlar en azından bir 30-35 yıl daha şansına küsecek. Yani bugün böyle söyleyip de yarın laikliği kaldırırsan kusura bakma ama sen yalancısın, omurgasızsın. Bunun anlamı budur. Ancak hiç zannetmiyorum. Nasıl olsa kendi seçmenimiz biz ne yaparsak yapalım peşimizden gelir kafasındalar, amaç laikliği kaldırmak değil, bilakis laik kesmi de kafalayıp Başkanlığı alma gayretindeler. Güzel bir siyaset taktiği açıkçası.
      Donald J. Trump, MRGNL Bunu beğendi.

Müfettiş Richard Kane
      Durum
      Ruh Hali
      ----

Haklisin da ozaman senin kastettigin laiklikle sekularizm arasindaki fark ne? ve ya ozamanlar erdogan neden acikca demiyordu ki laiklik o degildir budur. bunu soylemesi gerekirken o daha da ayni anda musluman ayni anda laik olunmaz filan gibi kiskirtici laflar soyluyordu?
      Şimdi işin aslı ve gerçek anlamıyla Laiklik ve Sekularizm aralarında bazı benzerlikler olmasına rağmen birbirinden tamamen farklı kavramlardır. Sekularizm Latince Secular kelimesinden gelir ve "dünyevi" demektir. Politeist (Çok-Tanrıcı) olan Romalı Paganlardan çıkma ve Anglo-Sakson gelişimli bir kavramdır, Fransa dışındaki bütün Kıta Avrupasında uygulanan sistem Secularism'dir, laiklik değil. Bir özelliği de Katolism'den koparak oluşan Protestanlıkla özdeşleşmiş bir kavramdır, malum ingiltere'nin kilisesi de Katoliszm'den ayrılarak sekularize ve Protestanize olan Anglikan Kilisesidir. Çok enteresandır ki Protestanlıkta diğer Hıristiyan mezheplerinden farklı olarak ruhban sınıfı yoktur yani Protestanlık bir yönüyle dünyevileşmiş yani sekularize edilmiş bir inançtır.... Sekularizm esas olarak din ve devletin birbirinden ayrı ve bağımsız olmasını savunur ve bugün Britanya, ABD, Almanya gibi ülkeler Seküler ülkelerdir....

Gelelim Laikliğe.... Laiklik din ve devletin ayrı olmasını savunmaz. Laiklik çok enteresandır ki din'in devletin denetimi altına girmesini savunur. Laiklik, Greklerin Politkon'larından çıkma ve Frank gelişimli bir kavramdır. Fransa ve onun sömürgesi olan Afrika ile birtakım Orta Doğu ülkelerinde geçerliliği olan bir sistemdir. Sekularizm nasıl Protestan ülkelerde yaygınsa Laisizm'de Katolik ülkelerde yaygındır. Bunun sebebini söylediğim zaman ise sekularizm ve Laisizm arasındaki farkı anlayacaksın. Bak şimdi, Laisizm dünyaya Fransız İhtilalinden sonra yayıldı. Peki bu İhtilalin sonuçları neydi? Fransa'da Katolik kilisesinin ve din adamlarının egemenliği'nin sert bir şekilde kırılması ve papazların ağır işkencelerle öldürülmesi, anti-klerikalizmin (din adamı düşmanlığı) Frank toplumuna yerleşmesi. Kıta Avrupası'nda ise ihtilal olmadan yumuşak bir şekilde Katolik kilisesinden kopuş yaşandı ve Seküler milli kiliseler kuruldu ve anti klerikalizm topluma yerleşmedi. Bunun bir kanıtı da ingiliz kilisesinin bugün başında olan kişinin ingiliz monarkı (Kral veya Kraliçe) oluşudur. İşte Fransadaki bu sert kopuş ve din adamlığı düşmanlığı modern zamanın laikliğini doğurdu. İşte bu yüzden laiklik Jakoben (dikte edici) ve tepeden inmeci ve din düşmanı bir sistemdir. Sekularizm ise Kıta Avrupasının Katolik kilisesinden yumuşak kopması ve din adamlığı düşmanlığı olmaması sebebiyle sadece din ve devlet işlerini ayırmakla yetindi. Ayrıca şu da var Sekularizmin ilk çıktığı yer olan Roma'da Paganlar özgür şekilde istedikleri Tanrıya yaparak yaşıyorlardı fakat laisizminin çıktığı yer olan eski yunanda Politikalar'da din, devletin yani o zamanların soylularının elindeydi. İşte budur gerçek anlamıyla Sekularizm ve Laisizm..

Mesela Laikliğin tepeden inmeci ve Jacoben olduğunun en güzel örneğini Fransa Büyük Doğu Mason Locasının (Grand Orient de France) geçen senelerde yayınladığı 90 sayfalık deklerasyonda sanki hadleriymiş gibi Fransada ki ve Türkiye de ki laikliğin kendilerinden sorulduğunu ve onların koruması altında olduğunu bildirmeleridir. Tarihin garip bir cilvesidir ki Fransız ihtilalini yapan ve en sofu Masonlar olan Giordion'lar da giyonite astıkları soylulara karşı aynı bağnazlığı ve yobazlığı gösteriyordu. Yüzlerce örnek verebilirim Fransada devlet bir kiliseyi onarmaya kalksa Laikliğin koruyucu melekleri ayağa kalkar. Le Figaro sadece İslamla değil kendi dinleri olan Katolismle bile dalga geçer. Papa'yı eşcinsel olarak tasvir eder. İşte Frank din düşmanlığı ve Laisizmi budur.... Turkiyeye gelirsek zaten burada uygulanan ve uygulanmış olan Laiklik çarpık bir laikliktir ve merhum Altındal'ın deyimiyle enigmaya (muaammaya) dönüşmüş bir paradigmadir.
      MRGNL Bunu beğendi.

Kayıtlı Üye
      Durum
      Ruh Hali
      ----

Şimdi işin aslı ve gerçek anlamıyla Laiklik ve Sekularizm aralarında bazı benzerlikler olmasına rağmen birbirinden tamamen farklı kavramlardır. Sekularizm Latince Secular kelimesinden gelir ve "dünyevi" demektir. Politeist (Çok-Tanrıcı) olan Romalı Paganlardan çıkma ve Anglo-Sakson gelişimli bir kavramdır, Fransa dışındaki bütün Kıta Avrupasında uygulanan sistem Secularism'dir, laiklik değil. Bir özelliği de Katolism'den koparak oluşan Protestanlıkla özdeşleşmiş bir kavramdır, malum ingiltere'nin kilisesi de Katoliszm'den ayrılarak sekularize ve Protestanize olan Anglikan Kilisesidir. Çok enteresandır ki Protestanlıkta diğer Hıristiyan mezheplerinden farklı olarak ruhban sınıfı yoktur yani Protestanlık bir yönüyle dünyevileşmiş yani sekularize edilmiş bir inançtır.... Sekularizm esas olarak din ve devletin birbirinden ayrı ve bağımsız olmasını savunur ve bugün Britanya, ABD, Almanya gibi ülkeler Seküler ülkelerdir....

Gelelim Laikliğe.... Laiklik din ve devletin ayrı olmasını savunmaz. Laiklik çok enteresandır ki din'in devletin denetimi altına girmesini savunur. Laiklik, Greklerin Politkon'larından çıkma ve Frank gelişimli bir kavramdır. Fransa ve onun sömürgesi olan Afrika ile birtakım Orta Doğu ülkelerinde geçerliliği olan bir sistemdir. Sekularizm nasıl Protestan ülkelerde yaygınsa Laisizm'de Katolik ülkelerde yaygındır. Bunun sebebini söylediğim zaman ise sekularizm ve Laisizm arasındaki farkı anlayacaksın. Bak şimdi, Laisizm dünyaya Fransız İhtilalinden sonra yayıldı. Peki bu İhtilalin sonuçları neydi? Fransa'da Katolik kilisesinin ve din adamlarının egemenliği'nin sert bir şekilde kırılması ve papazların ağır işkencelerle öldürülmesi, anti-klerikalizmin (din adamı düşmanlığı) Frank toplumuna yerleşmesi. Kıta Avrupası'nda ise ihtilal olmadan yumuşak bir şekilde Katolik kilisesinden kopuş yaşandı ve Seküler milli kiliseler kuruldu ve anti klerikalizm topluma yerleşmedi. Bunun bir kanıtı da ingiliz kilisesinin bugün başında olan kişinin ingiliz monarkı (Kral veya Kraliçe) oluşudur. İşte Fransadaki bu sert kopuş ve din adamlığı düşmanlığı modern zamanın laikliğini doğurdu. İşte bu yüzden laiklik Jakoben (dikte edici) ve tepeden inmeci ve din düşmanı bir sistemdir. Sekularizm ise Kıta Avrupasının Katolik kilisesinden yumuşak kopması ve din adamlığı düşmanlığı olmaması sebebiyle sadece din ve devlet işlerini ayırmakla yetindi. Ayrıca şu da var Sekularizmin ilk çıktığı yer olan Roma'da Paganlar özgür şekilde istedikleri Tanrıya yaparak yaşıyorlardı fakat laisizminin çıktığı yer olan eski yunanda Politikalar'da din, devletin yani o zamanların soylularının elindeydi. İşte budur gerçek anlamıyla Sekularizm ve Laisizm..

Mesela Laikliğin tepeden inmeci ve Jacoben olduğunun en güzel örneğini Fransa Büyük Doğu Mason Locasının (Grand Orient de France) geçen senelerde yayınladığı 90 sayfalık deklerasyonda sanki hadleriymiş gibi Fransada ki ve Türkiye de ki laikliğin kendilerinden sorulduğunu ve onların koruması altında olduğunu bildirmeleridir. Tarihin garip bir cilvesidir ki Fransız ihtilalini yapan ve en sofu Masonlar olan Giordion'lar da giyonite astıkları soylulara karşı aynı bağnazlığı ve yobazlığı gösteriyordu. Yüzlerce örnek verebilirim Fransada devlet bir kiliseyi onarmaya ka Laikliğin koruyucu melekleri ayağa kalkar. Le Figaro sadece İslamla değil kendi dinleri olan Katolismle bile dalga geçer. Papa'yı eşcinsel olarak tasvir eder. İşte Frank din düşmanlığı ve Laisizmi budur.... Turkiyeye gelirsek zaten burada uygulanan ve uygulanmış olan Laiklik çarpık bir laikliktir ve merhum Altındal'ın deyimiyle enigmaya (muaammaya) dönüşmüş bir paradigmadir.
      Cok degerli bilgiler tesekkur ederim. Peki sence neden Turkiyede tam anlamiyla laiklik ve ya sekularizm uygulanmadi/uygulanmiyor? Ya da Cumhuriyyetin temelini atanlar neden laisizmi tercih etdi?

Sayfa 1/4 123 ... Son

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)