İsim:  1292744_620x410.jpg
Görüntüleme: 118
Büyüklük:  31.1 KB (Kilobyte)

Endonezya'nın Cava eyaletine bağlı Sragen şehrinde 146 yaşında olduğu belirtilen Mbah Gotho'nun, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmesi için başvuru yapılacak. Sragen Nüfus Müdürlüğü yetkilileri, tam doğum tarihini hatırlayamayan Gotho'nun yaşını doğrulamak için çalışma başlattıklarını belirtti.
Araştırmalar sonucu Gotho'nun 146 yaşında olduğunu ortaya çıkardıklarını öne süren Nüfus Müdürlüğü yetkilileri, yaşlı adama üzerinde doğum tarihi 31 Aralık 1870 yazan bir kimlik kartı verdiklerini ve dünyanın en yaşlı kişisi olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmesi için başvuruyu yapmaya hazırlandıklarını söyledi. Guinness tarafından görevlendirilecek uluslararası komite, Gotho'nun dünyanın en yaşlı insanı unvanını alıp alamayacağına karar verecek.

ARTIK ÖLMEK İSTİYOR

Gotho'nun torunu Mas Suryanto, AA muhabirine yaptığı açıklamada "Dedemin yaşıyla ilgili tek hatırladığı şey, 1880 yılında Hollanda sömürgesi sırasında açılan bir şeker fabrikası. Fabrikanın açılışına 10 yaşındayken gittiğini söylemesi, yetkililerin yaşını belirlemesinde en önemli ipucu oldu. Dedemin sağlık durumu yaşına göre gayet iyi. Gözlerinde sorun olduğu için televizyon izleyemiyor, ancak sürekli radyo dinliyor." ifadelerini kullandı.
Uzun yaşamın sırrının sabır ve hayata pozitif bakmak olduğunu söyleyen Gotho ise artık gözleri görmediği ve fiziksel olarak çok yorgun hissettiği için sık sık ölmek istediğini dile getiriyor. Sragen'deki müstakil bir evde mütevazı bir hayat sürdüren Gotho'nun torunları, dedelerinin 24 yıl önce, 122 yaşına girdiğinde kendisine bir mezar yeri satın aldığını söyledi.
Hayatı boyunca 4 kez dünya evine giren Gotho, eşlerini, çocuklarını ve kardeşlerini kaybetmiş. Gotho'nun 12 torurundan 17 torun çocuğu bulunuyor.Halihazırda dünyanın en yaşlı insanı unvanı, 116 yaşındaki İtalyan vatandaşı Emma Morano'ya ait. Bilinen en yaşlı kişi, Fransız Jeanne Louise Calment'dı. Calment, 4 Ağustos 1997'de öldüğünde 122,5 yaşındaydı.