1972 yılında Vietnam'da napalm bombasından kaçan 9 yaşındaki çıplak kızın fotoğrafını sansürleyen Facebook, özellikle Norveç'ten gelen tepkilerin ardından kararını değiştirdi.


Facebook, 1972 yılında Vietnam'da napalm bombasından kaçan 9 yaşındaki çıplak kızın fotoğrafının sansürlenmesi kararından geri adım attı.
Norveç'te büyük tepkiye sebep olan sansüre karşı Norveç Gazetesi Aftenposten dünkü sayısının ilk sayfasında Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'e açık mektup yazmıştı.

Yaklaşık bir hafta önce Norveçli yazar Tom Egeland, Facebook hesabında aralarında Vietnemlı kızın fotoğrafının da bulunduğu ikonik fotoğrafı paylaşmış, fotoğraf Facebook tarafından müstehcen bulunarak kaldırılmıştı.
Daha sonra Facebook'un uygulamasını eleştiren yazar Tom Egeland'ın Facebook hesabı da kapatılmıştı.
Norveç Başbakanı Erna Solberg de Facebook'un sansür uygulamasını eleştirmişti.
Bunun üzerine Facebook, Solberg'in de paylaşımını sansürlemişti.
Solberg ise kendi paylaşımının sansürlenmesi üzerine, "Facebook'un benim paylaştığım resmi de kaldırması büyük bir talihsizlik. Niyetleri her ne kadar iyi olsa da, bu tip resimleri kaldırarak ortak tarihimizin değiştirilmesine hizmet ediyorlar. Dilerim ki, bugünün çocukları da tarihi yanlış ve olayları görüp tanıma şansına sahip olsunlar. Bu çok önemli" uyarısında bulunmuştu.
Facebook, dün yaptığı açıklamada geri adım atarak fotoğrafın paylaşılmasına izin vereceğini çünkü bunun 'ikonik bir kare olarak tarihi önemi' olduğunu ifade etti.

Kaynak: Habertürk