• Agresif
 • Aptal
 • Arsız
 • Aşık
 • Bezgin
 • Bilgin
 • Cesaretli
 • Çılgın
 • Endişeli
 • Geveze
 • Kagılı
 • Kederli
 • Kimsesiz
 • Korkulu
 • Küstah
 • Kızgın
 • Melek Gibi
 • Mesgul
 • Mutlu
 • Neseli
 • Niteliksiz
 • Olgun
 • Sarhoş
 • Sarsıntılı
 • Savurgan
 • Sert
 • Sinsi
 • Soğuk
 • Stresli
 • Suratsız
 • Sıcak
 • Tembel
 • Uyuşuk
 • Yaramaz
 • İsrarcı
 • Zararsız
 • Öylesine
 • Şaşkın
 • Şeytani
 • Şüpheli
  1. #1


   Müfettiş Richard Kane
   Durum
   Çevrimdışı
   Ruh Hali
   ----
   Nerden
   İstanbul
   Üyelik tarihi
   04.02.2013
   Mesajlar
   452

   Standart Enigma: Adil Öksüz

   FETÖ'nün Hava Kuvvetleri imamı ve Türkiyedeki bir numarası olarak bilinen Adil Öksüz son derece esrarengiz bir kişilik adamın yaşantısı incelendiğinde en ustaca kurgulanmış Hollywood filmlerindeki senaryoları bile kıskandırır.

   Öncelikle Adil Öksüz kimdir ve görünür / legal mesleği nedir; Adil Öksüz, 1967 yılında doğmuştur. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1991 yılında mezun oldu. 1996 yılında Temel İslam Bilimleri alanında Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde yüksek lisansını tamamladı. 2003 yılında aynı üniversitenin aynı bölümünde doktorasını yaptı. Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Tefsir Anabilim Dalı Temel İslam Bilimleri üzerinde çalışmalarına devam etti ve İlahiyat Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktaydı.

   Bir Öğretim Görevlisi olarak -ki ailesi de fakir bir aile, bunu bir haber kanalının annesi ve babasıyla evlerinde yaptıkları röportajdan anlıyoruz- son model bir Audi kullanıyor ve bu arabanın plakası da şöyle: 34 "SIR" 49... Arabaysa FETÖ'nün Türkiyedeki en büyük finans kaynağı olarak bilinen ve bünyesinde 105 şirket bulunan Kaynak Holding'in bünyesindeki Gurmet AŞ adlı bir şirket tarafından alınmış. Üstelik aynı sirketin Çamlıcadaki lüks bir Villasında'da Adil Öksüz uzun süre yaşamış.

   Cübbeli Ahmet Hoca diye bilinen Ahmet Mahmut ünlü CNN'deki bir canlı yayında Adil Öksüz için şunları söyledi: "Gülen bana hapishanedeyken Adil Öksüz'ü' gönderdi" Yani bir nevi FETÖ'nün Büyükelçilik görevini de yürütüyor.

   Fetullah Gulenin ütopyasinda dinlerarası diyalog adı altında üç dini ibrahimi dinler çatısıyla birleştirmek olduğunu ve bunun içinde islam ile Hıristiyanlığı ve Yahudiliği değiştirip, dönüştürüp birbirine harmanlamaya çalıştığını biliyoruz, bakın Ergün Çapan'ın islama göre terör ve intihar saldırıları adlı kitabında makalesi bulunan Adil Öksüz makaleye hangi başlığı atmış; Kuran ve Tevratta insan öldürme ve cezası Dr. Adil Öksüz. Kitabın içindeki diğer makalesahiplerinin içinde Zaman gazetesinin yazarlarından olan Ali Bulaç gibi enteresan şahsiyetler de var.

   Kendisine yüz milyonlarca dolar parasal destek veren işadamlarını bile yanına sokmayan ve aşağılayan Fetullah Gülen'in dizinin dibinde bir öğretim görevlisi olan Adil Öksüz'ün videosu ve fotoğrafı bulunuyor, isteyenler internetten bulabilir.

   Adil Öksüz'ün görevli olduğu Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesindeki dersine giren bir öğrenci Muhammed Tayyip Sosyal, onun hakkında şunları söyledi: "Derse geldiği zaman genellikle öğrencilerle iletişimi zayıf olan, dersi donuk anlatan bir tipti. Zaten öğrenciler arasında kendisi için 'Fethullah Gülen 2' diyorduk. Konuşması olsun, üslubu olsun hal ve hareketleriyle kendisi bizzat ondan ders aldığını, onu taklit ettiğini açık ediyordu"

   Bir öğretim görevlisi olan Adil Öksüz, 2002'den bu yana 109 kez yurt dışına çıkmış, 15 temmuzdan önceki son 20 gün icinde birisi darbe girişiminden 3 gün önce olmak üzere Pensilvanya'ya gitmiş. Anlaşılan öğretim görevlilerinin maaşlarında yükselme var! Ayrıca Öksüz'ün darbe girişiminden yaklaşık bir ay önce eşi ve 3 çocuğunu ABD'de yaşayan kayınbiraderi Abdülhadi Yıldırım'ın yanına bırakmış!

   Adil Öksüz'ün New Jersey merkezi Harmony Enterprises adlı şirketi'nin Demokratların başkan adayı olan Hillary Clinton için reklam verebilen eylem komitelerinden “Ready for Hillary PAC”e 5 bin dolar bağış yaptığı kaydedildi. Şirketin internet sitesindeki bilgilere göre kağıt üretimi yapan Harmony Enterprises, Clinton’ın komitesine 27 Haziran 2014’te 5 bin dolar bağışladı. Eyaletin Lodi beldesinde yer alan şirketin adresi de karayolu üzerinde yer alan otoparkta çıkarken, sitede yer alan telefon numarası ise kullanım dışı.

   Öksüz'ün kurduğu Harmony Enterprises şirketi dışında New Jersey'deki Lodi beldesinde yer alan ve ikinci el araba alım satımı işiyle uğraştığı belirtilen Under 70 Auto Sales adlı şirket de Clinton için çalışan siyasi eylem komitesine (PAC) aynı gün 7 bin 500 dolar bağış yaptı. Under 70 Auto Sales adlı şirketin Öksüz'ün kayınbiraderi olduğu ifade edilen Abdülhadi Yıldırım'a ait olduğu kaydedildi

   15 Temmuz Darbe girişiminin ardından 16 Temmuz sabahı Akıncı Üssü'nde, Akıncı 4. Ana Jet Üssü Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim'in de aralarında bulunduğu 100 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Öğretim Üyesi Öksüz de vardı.

   Şüpheli 99 asker tutuklanırken, Öksüz savcılık sorgusunun ardından tutuklanması istemiyle karşısına çıktığı hakim Köksal Çelik tarafından serbest bırakıldı. Sulh Ceza Hakimi Çelik, Öksüz'ü, "yurt dışı yasağı" kararı vererek, adli kontrolle serbest bıraktı. Soruşturmayı yürüten savcı Mehmet Yılmaz'ın karara itirazı ise Asliye Ceza Hakimi Çetin Sönmez tarafından "tutuklamaya yönelik delil olmadığı" gerekçesiyle reddedildi.

   Böylelikle, 21 dakika gibi rekor bir süreyle Sincan Adliyesi'nde kalan Öksüz, serbest bırakılmasının ardından kayıplara karıştı. Öksüz, daha sonra tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Soruşturma savcısı Yılmaz, polisleri şüpheli Öksüz'ün Ankara'da kaldığını iddia ettiği Keçiören'deki adrese gönderdi. Polisler, adreste kimsenin yaşamadığını ve ikamet sahibinin de yurt dışında olduğunu belirledi. Tüm bu yaşananların ardından Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Öksüz hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

   Serbest bırakılan Öksüz'ün FETÖ'nün "hava kuvvetleri imamı" olduğu iddiası üzerine, HSYK 3. Dairesi, Adil Öksüz'ü serbest bırakan hakimler Köksal Çelik ve Çetin Sönmez hakkında soruşturma izni verdi. Aynı gün HSYK 2. Dairesi, haklarındaki soruşturma tamamlanıncaya kadar hakimleri geçici olarak görevden uzaklaştırdı.

   Adil Öksüz'ün kaçmadan önce savcıya verdiği ifadesinin tam metni de ortaya çıktı. Öksüz, ifade tutanağına göre Savcı Cihan Ergün'e, Akıncı Üssü'nün bulunduğu yere tarla bakmaya taksiyle gittiğini ve bunun için orada bulunduğunu söyledi. Keçiören'den taksiye binen Öksüz, ifadesinde şunları söyledi:

   "Benim amcam olan Mehmet Öksüz bankacılık yapmıştı kazanda. Kazan civarında kıymetli arazi olduğunu gelecekte iyi para getireceğini söylemişti. Bende 14 temmuz akşamı Sakarya'dan Ankara'ya geldim. 15 temmuz günü cumaydı. Ben Cumayı Sakarya'da kıldım. Cuma akşamı Mehmet Öksüz isimli amcamın Keçiören'de evi vardı orada kaldım. 16 Temmuz günü sabah 09.00-10.00 gibi de Ankara'dan Keçiören'den ticari taksi tuttum. 1 taksiyle geldim. Orada tarla baktım. Akıncılar yakınındaki bir köyde Hasan isimli bir köylünün Akıncı'nın orada bir tane köy var. Muhiti de ben biliyorum. Hasan isimli şahısın adını kösün tek camisi olduğundan cami imamından öğrenebilirsin demişti. Köye vardım taksiciyi geri gönderdim. Taksiciyle de ben 150 TL 'ye anlaşmıştım. Ben muhiti de biliyordum. Alacağım araziye bakmak için köy girişine yakın beni bırakmasını söyledim. Ve taksici döndü. Beni o yol üzerinde araziden jandarmalar aldılar."

   "Benim Akıncı Üssünde tanıdığım herhangi bir subay astsubay mevcut değildir. Ben hiç girmedim. Nasıl bir yer olduğunu da bilmiyorum. Ben kolluk aracına bindiğim zaman sivil insanları da almış olduklarını da orada gördüm. Üsse yakın olan bir karakola bizi götürdüler. Orada şiddetli darba maruz kaldım. Doktor raporunda da söyledim. Raporda şiddetli darba maruz kaldığımı da doktor yazdı. Beni darp edenler jandarma değildi. Sivil polislerdi. Ben Fethullahçı Terör Örgütü'yle hiçbir bağım ya da ilgim olmamıştır. Ne öğrencilik dönemimde ne de akademik hayatım içerisinde bunlarla birlikteliğim gönül bağım ya da çıkar ilişkisi olmamıştır. Benim Fethullah Gülen Cemaati'yle ya da FETÖ örgütü veya paralel devlet yapılanması örgütleriyle herhangi bir bağım mevcut değildir. Akıncılar üssüne hiç girip çıkmadım. Asker şahıslardan ya da darbeye kalkışanlardan tanıdığım insanlar da mevcut değildir. Benim adıma kayıtlı bir telefon daha vardır. Onu kızım kullanır. 0506..... 'dır. Kendi telefonum ise yukarıda belirttiğim telefondur. Benim telefonda görüştüğüm asker kişi yoktur. Benim telefonumdan sadece bugün koğuştaki asker kişiler kendi ailesini aradılar. Bunun dışında hiçbir askerle görüşmem mevcut değildir."

   Öksüz’ün ifadesini alan ve tutuklanmasını talep eden Ankara Batı Adliyesi (Sincan) Cumhuriyet Savcısı Cihan Ergün şunları anlattı: “Adil Öksüz bana hiçbir şey anlatmadı. Olayla ilgili hiçbir şey anlatmadı. Oraya gelmediğini, hiç kimseyi tanımadığını söyledi. Bizim tabi birçok soru yöntemimiz var. ‘Sen hiç böyle bir örgüt duydun mu? Darbeye kalkıştılar sen oradaymışsın, bulunmamanız gereken bir yerde sivil bir vatandaş olarak neden bulundunuz?’ şeklinde sorular yönelttik. Verdiği cevapların hepsi darbe ya da darbe taraftarları ile hiç ilgisi olmayan, kendince algı yanıltmaya çalışan cevaplar verdi. Bu tür hiç alakası olmayan şeyler söyledi. Arsa almaya geliyorsanız pazarlık yaptığınız birinin olması lazım. Birbirinizin telefonu olması lazım. Arsa alacağınız kişinin telefonu var mı? Yok. Soyadı nedir? O da yok. Arsa nerede? O da yok. Kim buluşturacaktı? Bilmiyorum. Evini biliyor musun? Hayır. Bu gibi cevaplar. Vaziyet o ki; doğru bir şey söylemiyorsunuz ama bulunmamanız gereken bir saatte orada bulunuyorsunuz. Darbe girişiminin hemen sabahı (16 Temmuz Cumartesi) saat 09.00’da taksi ile geldiğini söylüyor. 09.00’da taksi ile gelirseniz orada o zaman bombalar patlıyor. Uçaklar havalanıyor. Başka yerden gelen uçaklar pisti bombalıyor. Siz gayet rahat orada dolaşıyorsunuz ve 1 saat sonra yakalanıyorsunuz.”

   “Sorgu bitmek üzereydi. Hiçbir şey söylemiyor. Her şeyi inkar ediyor. FETÖ örgütünü tanımadığını, FETÖ elebaşısına küfürler ediyor. Lanetler yağdırıyor. Sorgu bittikten sonra farklı bir soru sordum. Kendi avukatı vardı. Avukatı da ‘böyle soru niye soruyorsunuz?’ dedi. Aday arkadaşlarımızdan bir ya da iki kişi daha vardı. Ben soruyu sorunca o zaten düştü. Ben dedim ki, bu cevap bana yeter, hoca dediğiniz adamınız da bu cevabı veriyordu zaten. Dışarı çıkarttık. Biz tutuklama için yazdık, gönderdik. Ama davaya bakan hakim arkadaş tarafından serbest bırakılmış. Ardından tutuklanmadığı için itiraz ettik. Adil Öksöz’ün FETÖ örgütü içinde böyle biri olduğunu bilmiyordum. Ancak o bahsettiğim soruyu sorup o cevabı alınca bu da bunlardan dedim. Ancak olayın neresinde onu da bilmiyordum"

   Adil Öksüz hala aranmakta...
   Konu Richard Kane tarafından (30.08.2016 Saat 13:29 ) değiştirilmiştir.

  Konu Bilgileri

  Users Browsing this Thread

  Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  Giriş

  Giriş