FETÖ darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Tuğgeneral Dinçer Ural, tutuklananların Maltepe Askeri Cezaevi'ne getirilmesi yönünde talimat verildiğini kaydetti.

İsim:  darbeciler-tutukladiklarini-maltepe-askeri-cezaevine-dolduracakti,KE15gfZYZEObc4jbM70Cfg.jpg
Görüntüleme: 107
Büyüklük:  53.9 KB (Kilobyte)

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Tuğgeneral Dinçer Ural ifadesinde, FETÖ yapılanması içinde kesinlikle bulunmadığını belirterek, suçlamaları reddetti.
FETÖ'nün darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında, Genelkurmay Başkanlığındaki odasında gözaltına alınan Ural, emniyetteki işlemlerinin ardından Ankara Adliyesi'ne getirildi.

"FETÖ çatı iddianamesinde, 'örgütün para kasası' olarak geçen tutuklu Dilaver Azim ile telefon görüşmelerinin belirlendiği, eşinin Fetullah Gülen'in çağrısı sonrası Bank Asya'ya para yatırdığı, oğlunun FETÖ ile irtibatlı bir firmada çalıştığı" iddiaları üzerine gözaltına alındığı öğrenilen Ural, savcılık sorgusunun ardından tutuklanması istemiyle çıkarıldığı sulh ceza hakimliğince adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Dinçer Ural, 7 sayfalık emniyet ifadesinde, sorular üzerine 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını anlattı. İstanbul'da o tarihte görevli bulunduğu 1. Ordu Askeri Savcılığı'ndan mesai bittikten sonra koruma aracıyla Fenerbahçe Orduevi lojmanlarına geldiğini, Bostancı sahil yolu üzerinde yürüyüş yaptığını, sınıfını doğrudan geçen kızını eşiyle Avrupa'ya tura gönderdiği için evde yalnız olduğunu anlattı.

Televizyonu açtığında Boğaziçi Köprüsünü tek yönlü olarak jandarmaların kapattığının söylendiğini, IŞİD terör örgütünün Boğaz Köprüsüne yönelik bir bombalı saldırıyı önlemeye yönelik tedbir ve operasyon olduğunu değerlendirdiğini anlatan Ural, şunları kaydetti:

"İlk yorumlar da öyleydi. Arkasında bir anda orduevi lojmanlarının giriş ve çıkışlarını zırhlı araçlarla kapattılar. Sıkıyönetimden bahsedilmeye başlandı. Bu arada nöbetçi askeri savcı olan Üsteğmen A.B beni aradı. Benim görev alanım içerisinde olması sebebiyle Maltepe Askeri Cezaevine 1. Ordu Komutanlığından bir kısım talimatlar verildiğini, cezaevinde kalan tutuklu ve hükümlülerin tamamının bir koğuşa doldurulmasının istendiğini, boşalan koğuşlara birçok tutuklu şahsın getirileceğine dair cezaevi müdürü olan albaya talimat verildiğini kendilerine söylediklerini aktardı. Bu durumu amiri olarak bana ileteceğini söylediğini belirtti. Ben de kendisine benim iznim olmadan kimsenin cezaevine konulamayacağını ve cezaevinden de çıkarılamayacağını söyledim. Ancak bir tutuklama müzekkeresi veya bir hakim kararı olmadan kendi irademle bir karar veremeyeceğimi söyledim ve bu talimatımla ilgili bir tutanak tanzim etmesi emrini verdim."

Ural, daha sonra TRT-1'de darbecilerin yönetime el koyduğuna dair beyanlarının okunması üzerine hemen 1. Ordu Komutanına ulaşabilmek için karargahı aradığını, kimseyle görüşemediğini belirterek, şöyle devam etti:

"İsimlerini bilmediğim bir yüzbaşı ve yarbay, Türkiye genelinde sıkıyönetim ilan edilerek ordunun yönetime el koyduğunu söylediler. Ben de kendilerine benim bu konudan neden haberdar olmadığımı ve beni 1. Ordu Komutanıyla görüştürmelerini söyledim. Kendisinin toplantı halinde olduğunu ve benimle görüşemeyeceğini söylemeleri üzerine ordu karargahına gitmeyi düşündüm ancak nizamiyenin zırhlı araçlarla kapatıldığından çıkamayacağımı söylediler. Bu esnada üsteğmen beni arayarak darbecilerin Deniz Harp Okulu Komutanı olan ismini Mesut olarak hatırladığım Tümamirali enterne ederek cezaevine getirdiklerini, tümamiralin cezaevine alınmasını 1. Ordu Komutanı'nın emrettiğini söylediklerini belirtti. Ben de bir tutuklama müzekkeresi ve karar olsaydı bana bildirilmiş olacağını, bu nedenle hiçbir suretle tümamiralin cezaevine alınmasına müsaade edilmemesini söyledim. Ayrıca 1. Ordu komutanının bizzat talimat vermesi halinde beni bilgilendirmelerini söyledim. Cezaevi Müdürü bunun üzerine tümamirali içeriye almamış, gelenler kızıp bağırıp tümamirali alıp götürmüşler. Geçen bu süre zarfında darbe teşebbüsü aleyhlerine seyir takip ettiğini fark edince tümamirali bir yere bırakmışlar. Eylemler başladıktan bir gün sonra 1. Ordu Adli Müşaviriyle komutanlığa ulaşmaya çalıştık. Kimseye ulaşamadık. Ertesi gün mesaiye katıldık ve 1. Ordu Komutanımıza çıktık. Her taraf bir hengame idi. Karargahı ele geçirdiği söylenen tuğgeneral ise teslim olmuştu."

kaynak: ntv