• Tarih: 29 Ekim 2007
  Saat: 03.00 Sabah
  Yer: Erzurum

  S.Ö. isimli o zamanlar 15 yaşında bir kız Dadaşkent Polis Merkezi'ne geldi.
  Polislere şoke edici bir ihbarda bulundu: "Gidecek bir yerim yok. Tecavüze uğradım. Bana yardım edin."

  Tecavüze uğradığını söyleyen kızla ilgili savcılık bilgilendirildikten sonra, kız Erzurum Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak Büro Amirliği'ne sevk edildi.

  Aynı gün, S.Ö.'ye Erzurum Numune Hastanesi acil servisinde muayene yapıldı.

  S.Ö. avukatı ve sosyal hizmetler uzmanı nezaretinde yaşadıklarını anlattı.

  İlk kez 10 yaşında tecavüze uğradığını ve kendisine tecavüz eden isimlerin; E.Zengin, N.Zengin, H.Aydemir, Y.Derman, S.Aydemir, İ.İnan ve S.Aras olduklarını söyledi.

  İfadesine göre bu kişiler ona tehdit ve şiddetle defalarca tecavüz ediyordu. İddiasına göre de "kimseye söylememesi" için para da veriyorlardı.

  Sanıkların içinde Fehullah Gülen'in Kardeşi de Var

  S.Ö. sadece yukarıda yazılan isimleri değil, başka bir isim daha söylemişti. İsim S.Gülen'di.

  S.Gülen ise Fethullah Gülen'in kardeşinden başkası değildi. S.Ö. polise, S. Gülen ile ilgili başka bir şey daha söylemişti.

  S.Gülen'in oğlu Samanyolu TV'de spikerlik yapıyordu.

  Vali Tepki Gösterdi

  Tecavüz olayı işin içine Fethullah Gülen'in yakınları karışınca bazı kesimler tarafından "komplo" olarak adlandırıldı.

  Dönemin Erzurum Valisi Celalettin Güvenç, tecavüz mağduru olduğunu söyleyen S.Ö.'nün yurdunu bastı. Yurt yönetecilerine karşı "Siz Hoca'ya komplo mu kuruyorsunuz?" diye tepki gösterdi.

  Aralık 2007 tarihlerinde S.Ö.'nün tecavüz davasının savcısı değiştirildi. Cemaate yakın olduğu bilinen Taner Aksakal yeni savcı olarak atandı.

  Aynı ay...

  Savcı Aksakal, tecavüz sanığı S.Gülen'i Atatürk Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanlığı'na gönderdi. Kurum çıkarttığı raporda, S.Gülen'in cinsel ilişki kurma yetisine sahip olmadığını belirtti.

  Fethullah Gülen'in sadece kardeşi değil kardeşi S.Gülen'in oğlu S.Gülen de tecavüz davasının şüphelileri arasına girdi.

  O da babası tecavüz iddialarını inkar etti.

  Atatürk Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanlığı ayrıca S.Ö.'nün birkaç kişi tarafından tecavüze uğradığını rapor olarak yazdı.

  DAVANIN SONUCU

  Tarih: 29 Ocak 2008

  Tecavüz davasının savcısı Taner Aksakal tecavüz şüphelilerini "Müsnet suçun işlendiğine dair S.Ö.'nün soyut iddiasından başka delil bulunamamıştır" diyerek akladı ve 17 Nisan 2008'de "kovuşturulmaya yer olmadığına dair karar" verildi.

  Dava birkaç yıl sonra yeniden açılmasına rağmen 8 Kasım 2012 tarihinde Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesi bu dava ile ilgili tüm sanıkların beraatine karar verdi.

  Davanın üstü resmen kapatıldı.

  Kaynak:

  Barış Terkoğlu-Barış Pehlivan, Mahrem: Gizli Belgelerde Türkiye'nin Sırları: S.Ö.'ye Kim Tecavüz Etti?, s.18-26, Kırmızı Kedi Yayınevi, 2015